Notowania

Uwaga na informacje o kontrolach skarbowych. Pismo wysyłają przestępcy

Właściciele firm masowo dostają wiadomości informujące o kontroli skarbowej. Jednak maile nie pochodzą od urzędników, a przestępców. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News / zaufanatrzeciastrona.pl)
Kolejna metoda oszustów - na skarbówkę. Próbują wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców

Oszuści próbują wyłudzić w ten sposób pieniądze od przedsiębiorców. Na skrzynki mailowe przesyłają informacje o zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej.

"Otrzymujemy sporo zgłoszeń o nowej fali ataków, która – choć przy bliższym przyjrzeniu się – jest trochę nieporadna, to jednak jesteśmy mocno przekonani, że będzie niestety bardzo skuteczna" - informuje portal Zaufana Trzecia Strona.

Na pierwszy rzut oka pismo wygląda na prawdziwe, a treść jest niepokojąca - jest mowa o problemach z kontaktem telefonicznym, obowiązku przygotowania kompletu dokumentów oraz konieczności pojawienia się w siedzibie firmy. Nieobecność miałaby zostać uznana za wykroczenie. Mimo wielu literówek w tekście istnieje obawa, że sporo osób da się nabrać.

Zobacz też: Jak nie dać się oszukać w komisie

Przestępcom zależy, by ofiara kliknęła w załączony w mailu plik. Jego otwarcie powoduje zainstalowanie na komputerze groźnego wirusa. Dzięki niemu oszuści mają zdalny dostęp do komputera ofiary. W ten sposób mogą ukraść tożsamość czy istotne dane, które umożliwią np. wyczyszczenie konta bankowego ofiary.

Warto zwrócić uwagę na rażące błędy językowe przesyłanych wiadomości. Jak podaje "ZTS", są tam bezokoliczniki w miejscach, gdzie powinny być formy osobowe, słowa użyte są w nieodpowiednim kontekście. Brakuje też polskich znaków, w miejsce "ł" wstawiona jest litera "f".

(zaufanatrzeciastrona.pl)

Jeśli dostajemy wiadomość z niepewnego źródła lub jego treść jest napisana niepoprawną polszczyzną, bądź jeśli budzi jakiekolwiek zastrzeżenia, pod żadnym pozorem nie można otwierać załączników do wiadomości.

Mając wątpliwości przed otworzeniem czegokolwiek, zawsze możemy skontaktować się z odpowiednią instytucją, która potwierdzi bądź zaprzeczy próbę kontaktu.

Eksperci spodziewają się kolejnych tego typu ataków w najbliższych dniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oszustwo, oszuści internetowi, skarbówka, firma, msp, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-02-2019

barana może Urząd Skarbowy poszedł by o krok dalej i odnalazł osoby , które to podszywają się pod instytucję państwową ?

26-02-2019

m-mno to Policja do pracy.Nikt nie jest anonimowy w necie

26-02-2019

księgowawłaśnie dzisiaj dostałam..kontrola 28 kwietnia bo nie było mnie w firmie w dniach 6-8 kwietnia... :) tylko ktoś nierozgarnięty da się na to nabrać..

Rozwiń komentarze (53)