Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

VAT unijny na nowych zasadach. Skarbówka już nie chce, by go księgować

19
Podziel się:

Niespodzianka dla przedsiębiorców i ich księgowych. Po latach skarbówka zmieniła zdanie w sprawie zagranicznego podatku.

Po latach skarbówka zmieniła zdanie w sprawie zagranicznego podatku.
Po latach skarbówka zmieniła zdanie w sprawie zagranicznego podatku. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Unijnego VAT-u nie trzeba już wykazywać w przychodach z działalności. Nie jest też kosztem - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita". Fiskus zaczął wydawać takie właśnie interpretacje w tej sprawie.

Jak opisuje dziennik, jedna z takich interpretacji dotyczy przedsiębiorcy handlującego sprzętem fotograficznym. Sprzedaje go także w Niemczech, klientami są konsumenci. Przedsiębiorca jest zarejestrowany jako podatnik niemieckiego VAT, który dolicza do cen netto. Regularnie wysyła deklaracje i płaci podatek do niemieckiego urzędu.

Przychody ze sprzedaży rozlicza w Polsce na podstawie ustawy o PIT. Zapytał on fiskusa czy przychody te ma wykazywać w kwocie brutto i czy zapłacony w Niemczech VAT może być kosztem.

Według urzędników przychodem jest kwota netto, czyli bez niemieckiego VAT. Nie można też go zaliczyć do kosztów PIT. Neutralny podatkowo będzie także zwrot podatku z niemieckiego urzędu.

Podobnych interpretacji jest więcej. Jak tłumaczy gazecie doradca podatkowy Konrad Piłat, wcześniejsze podeście fiskusa powodował, że firmy inaczej rozliczały polski i zagraniczny podatek. Na przykład przychodem nie był VAT należny, który przedsiębiorca wpłacał do polskiego urzędu skarbowego, natomiast po stronie przychodów był wykazywany taki sam podatek odprowadzony do Niemiec lub w Czechach

- Trudno znaleźć uzasadnienie dla takiego rozróżnienia - mówi gazecie Konrad Piłat.

Również sądy podkreślały, że nie ma racjonalnego uzasadnienia, aby polski i zagraniczny VAT traktować odmiennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

vat
podatki
KOMENTARZE
(19)
sputnick
2 lata temu
Skutek taki że robisz drobne zakupy w Niemczech i nie starasz się o zwrot bo ci się nie opłaca, ale koszty musisz księgować netto.
Twój nick
2 lata temu
Gospodarka jest w agonii to trzeba ją szybko reanimować...
ja
2 lata temu
rząd dba tylko o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A co rząd zrobi dla przedsiębiorców? Na razie to tylko podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, nowymi obowiązkami, kosztami pracy, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna. Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
VAT AVTA
2 lata temu
JAK TO SKOROR VAT POLIS JEST PODATKIEM POŚREDNIM TO VAT BELGIJSKI I NIEMIECKI NIE BYŁ PODATKIEM POSREDNIKM NO SORRY ALE TO CHORE , CHYBA BY TRZEBA USTAWY PRZECZYTAC CO TO JEST VAT I VAT W KAZDYM KRAJU JEST TYM SAMAY PODAKIEM WIEC JAK GO ZAPŁĄCIŁAM TO JAK MOŻE BYC MOIM KOSZTEM CZY PRZYCHODEM ZOSTAJE NEUTRALNY PODATKOWO, HALO
Coś podobnego
2 lata temu
Widzisz tą różnicę? Polak sprzedając towar dla Niemca musi płacić podatek dla Niemiec. Niemiec sprzedając towar dla Polaka musi zapłacić podatek dla Niemiec. Niemiec handlujac w Polsce wyprowadza pieniądze z Polski i jeszcze twardo trzyma poprzez media niemieckie w Polsce że tak musi być! Leming polski klaszcze lapkami na Facebooku że tak jest w Unii.