Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
28.11.2019 07:52

VAT unijny na nowych zasadach. Skarbówka już nie chce, by go księgować

Niespodzianka dla przedsiębiorców i ich księgowych. Po latach skarbówka zmieniła zdanie w sprawie zagranicznego podatku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Po latach skarbówka zmieniła zdanie w sprawie zagranicznego podatku. (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Unijnego VAT-u nie trzeba już wykazywać w przychodach z działalności. Nie jest też kosztem - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita". Fiskus zaczął wydawać takie właśnie interpretacje w tej sprawie.

Jak opisuje dziennik, jedna z takich interpretacji dotyczy przedsiębiorcy handlującego sprzętem fotograficznym. Sprzedaje go także w Niemczech, klientami są konsumenci. Przedsiębiorca jest zarejestrowany jako podatnik niemieckiego VAT, który dolicza do cen netto. Regularnie wysyła deklaracje i płaci podatek do niemieckiego urzędu.

Przychody ze sprzedaży rozlicza w Polsce na podstawie ustawy o PIT. Zapytał on fiskusa czy przychody te ma wykazywać w kwocie brutto i czy zapłacony w Niemczech VAT może być kosztem.

Według urzędników przychodem jest kwota netto, czyli bez niemieckiego VAT. Nie można też go zaliczyć do kosztów PIT. Neutralny podatkowo będzie także zwrot podatku z niemieckiego urzędu.

Podobnych interpretacji jest więcej. Jak tłumaczy gazecie doradca podatkowy Konrad Piłat, wcześniejsze podeście fiskusa powodował, że firmy inaczej rozliczały polski i zagraniczny podatek. Na przykład przychodem nie był VAT należny, który przedsiębiorca wpłacał do polskiego urzędu skarbowego, natomiast po stronie przychodów był wykazywany taki sam podatek odprowadzony do Niemiec lub w Czechach

- Trudno znaleźć uzasadnienie dla takiego rozróżnienia - mówi gazecie Konrad Piłat.

Również sądy podkreślały, że nie ma racjonalnego uzasadnienia, aby polski i zagraniczny VAT traktować odmiennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, podatki, przychody, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2019

WALUŚ ???Powinniśmy złożyć doniesienie na piramidę finansową jaką jest ZUS wpłacasz miliony a nie wiesz cze coś dostaniesz

28-11-2019

satyrykVat to forma feudalizmu zarabiaja jedynie rzady i skorumpowani z nim biznesmeni.Demokracja z vatem to kpina z rozumu.

28-11-2019

amelia....wcześniejsze podeście fiskusa powodował, że firmy.......przychodem nie był VAT należny, który przedsiębiorca wpłacał do polskiego urzędu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)