Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

VAT-Z. Zamknięcie działalności gospodarczej i niezbędne formalności

2
Podziel się:

Likwidacja działalności gospodarczej nie zawsze jest miłą sytuacją. Trzeba jednak pamiętać, że w takim wypadku trzeba dokonać szeregu formalności. Wśród nich jest wyrejestrowanie się z VAT.

Przyczyną zamknięcia firmy może być upadłość, śmierć podatnika lub likwidacja działalności
Przyczyną zamknięcia firmy może być upadłość, śmierć podatnika lub likwidacja działalności (Fotolia)
bFfDcxmJ

Prowadzenie działalności gospodarczej może być nie lada przygodą. Przedsiębiorca musi na bieżąco raportować swoje poczynania, składać w terminie odpowiednie deklaracje, a także rozliczać podatki i inne zobowiązania. Prowadzenie firmy wiąże się jednak z ryzykiem i może się zdarzyć, że przedsięwzięcie biznesowe się nie powiedzie. W związku z tym może dojść do sytuacji, że trzeba będzie zamknąć firmę. A to wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności.

Zgłoszenie likwidacji działalności gospodarczej

W sytuacji likwidacji działalności gospodarczej, gdy wcześniej przedsiębiorca rejestrował się jako czynny podatnik VAT, to musi poinformować urząd skarbowy o tym, że przestaje wykonywać czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, czyli podatkiem od towarów i usług. Takiego zgłoszenia dokonuje się, korzystając z formularza VAT-Z.

Wypełnianie druku VAT-Z

Zanim przystąpimy do wypełniania formularza, to trzeba dobrze określić, który urząd będzie właściwy, żeby takie zgłoszenie złożyć. Zgodnie z prawem urzędem właściwym będzie urząd, z którym ostatniego dnia powinniśmy się rozliczyć podatkiem od towarów i usług.

bFfDcxmL

W dalszym kroku trzeba wpisać dane identyfikujące podatnika. Oprócz danych przedsiębiorstwa wpisujemy imię i nazwisko, a także – w większości przypadków – będziemy musieli zaznaczyć pozycję "osoba fizyczna". Potem wpisujemy swoje dane osobowe, a także datę urodzenia. Potem podajemy jeszcze adres zamieszkania. Jeśli mamy do czynienia ze spółką, która podlega kodeksowi spółek handlowych, trzeba podać adres siedziby.

Pozostaje nam trzecia część, dotycząca zaprzestania działalności gospodarczej. W części trzeciej trzeba podać datę zaprzestania wykonywania czynności objętych podatkiem VAT. Jeśli będzie to dzień, w którym została zlikwidowana działalność, powinna to być ta sama data co na formularzu CEiDG. Dodatkowo należy też podać, jaka jest przyczyna zaprzestania prowadzenia firmy. Wśród najczęściej występujących może być po prostu likwidacja, upadłość albo śmierć podatnika. Nie wolno zapomnieć o podpisaniu formularza VAT-Z. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, formularz będzie nieważny. Dotyczy to wszystkich formularzy podatkowych, także formularza VAT-Z.

Formularz VAT-Z trzeba złożyć w urzędzie skarbowym nie później niż 7 dni od chwili, gdy przedsiębiorca zaprzestał dokonywania czynności opodatkowanych. Innymi słowy, gdy zakończył działalność.

bFfDcxnm
KOMENTARZE
(2)
Kkk
2 lata temu
Można wysłać to wysłać pocztą?
ja
3 lata temu
tylko po co to robić jak już można mieć bezterminowo zawieszoną działalność.