Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Walka ze smogiem. Pizzę z pieca opalanego drewnem zaserwują tylko duże lokale

12
Podziel się:

Od 1 września 2019 r. palenie drewnem będzie w Krakowie nielegalne. Zakaz dotyczy nawet restauracji, które serwują pizzę z pieca opalanego drewnem. Warunkowy wyjątek dotyczy tylko dla pizzerii z dużymi piecami. A co z mniejszymi lokalami? "Zakazu nie unikną" - rozwiewa nadzieje ratusz.

Piec do pizzy na drewno nie obsłuży 500 osób na dobę? Od 1 września będzie bez wyjątku nielegalny.
Piec do pizzy na drewno nie obsłuży 500 osób na dobę? Od 1 września będzie bez wyjątku nielegalny. (pixabay)
bEIKxeKt

O tym, że ofiarą w walce władz Krakowa ze smogiem padną niektóre lokale gastronomiczne, wiadomo co najmniej od czasu przyjęcia w styczniu 2016 r. uchwały antysmogowej. Zakaz palenia drewnem obejmuje także tradycyjne piece do pizzy, które są sercem wielu lokali.

W poniedziałek miasto wydało komunikat, który miał rozwiać wątpliwości wśród przedsiębiorców w kwestii egzekwowania i stosowania zakazu. Komunikat faktycznie wątpliwości rozwiewa, ale dla właścicieli lokali z niewielkimi piecami do pizzy to fatalna wiadomość.

Zobacz także: Wideo: "Rozumiem Polaków przerażonych jakością powietrza"
bEIKxeKv

Ratusz przypomina, że spod zakazu wyłączone z zakazu stosowania paliw stałych będą instalacje, które zostaną zgłoszone odpowiednim organom, a zgłoszenia te zostaną przyjęte.

Władze przypominają, że "zgodnie z prawem instalacje stosowane w gastronomii, przystosowane do obsługi powyżej 500 osób na dobę, podlegają obowiązkowi zgłoszenia organowi ochrony środowiska", czyli w tym przypadku prezydentowi Krakowa.

Co z lokalami, w których piece do pizzy nie są w stanie obsłużyć 500 osób na dobę? "Zakazu nie unikną" - nie owijają w bawełnę urzędnicy.

bEIKxeKB

Właścicielom takich pieców pozostaje - o ile to technicznie możliwe i opłacalne - zwiększenie ich wydajności lub przeróbka na zasilanie gazowe.

Władze miasta wyjaśniają, że "kwestie te regulowane są rozporządzeniami ministra środowiska z 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia".

Warto przypomnieć, że zakaz nie obejmie grilli opalanych paliwami stałymi, o ile są to konstrukcje przenośne.

bEIKxeKC

"Urządzenia, które działają sezonowo w punktach przenośnej gastronomii nie są urządzeniem stacjonarnym, a więc nie są instalacją - nie ma więc podstaw prawnych do stosowania wobec nich zapisów uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Urządzenia takie, w punktach przenośnej gastronomii będą mogły być stosowane." - wyjaśnia ratusz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIKxeKW
msp
wiadomości
KOMENTARZE
(12)
Zdun
2 lata temu
Chory kraj i ludzie zmanipulowani drewno energia oze dwutlenek węgla zrównoważony to nie spalanie drewna truje
misio 777
3 lata temu
w Krakowie będzie pizza z pieca Drzymały
Paweł B.
3 lata temu
Upss...oczywiście -suwerena.
bEIKxeKX
Paweł B.
3 lata temu
Podnoście ZUS-y,zabraniajcie ,kontrolujcie po 5 razy...zobaczymy szybko,kto wam zakichani ,wszelkiej maści ''politycy,''na te wymysły dla suwenera da.
z Polski
3 lata temu
Macie swojego geniusza prezydenta Krakowa z PO. Lemingi będą jeść zdrową pizze z mikrofali.