Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wezwanie na służbę wojskową. Przedsiębiorcy się buntują

Przedsiębiorcy narzekają, że ich pracownicy nie informują o otrzymanym wezwaniu do odbycia służby wojskowej. A to źle wpływa na ich biznes. Rzecznik MŚP apeluje więc o zmiany w przepisach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przedsiębiorcy narzekają, że ich pracownicy nie informują o otrzymanym wezwaniu do odbycia służby wojskowej. (Fot: MAREK LASYK/REPORTER)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zabrał głos w sprawie przepisów o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej.

"Rzecznik MŚP proponuje zmiany w przepisach dotyczących informowania pracodawców o terminach pełnienia służby wojskowej przez ich pracowników. Zgodnie z wnioskiem legislacyjnym do Ministra Obrony Narodowej, o wezwaniu pracownika do pełnienia służby w wyznaczonych dniach pracodawcy powinni dowiadywać się z urzędu od właściwych władz wojskowych" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie biura Rzecznika MŚP.

W skrócie - to jednostka wojskowa powinna informować pracodawcę, że wezwała jego pracownika do stawienia się na służbie. Dziś taki obowiązek ma pracownik, ale nie zawsze go wypełnia.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Przedsiębiorcy zasygnalizowali rzecznikowi, że to bardzo utrudnia prowadzenie biznesu. Stąd apel o zmiany.

Ile wyniosą ceny prądu w 2020 roku? Spółki energetyczne chcą wyższych taryf
Ceny prądu 2020 będą wyższe. Koncerny piszą do URE

"Pomimo bowiem braku stosownej informacji pracodawcy ci mają obowiązek umożliwić tym pracownikom stawienie się na te ćwiczenia. Natomiast brak wywiązania się przez pracowników z obowiązku niezwłocznego poinformowania pracodawców o ww. ćwiczeniach lub powołaniu na nie może skutkować co najwyżej ewentualną odpowiedzialności porządkową" - czytamy w komunikacie instytucji.

Bieda na świecie. Pięć faktów z raportu Oxfam, obok których trudno przejść obojętnie

Rzecznik MŚP chce, by "w czasie pokoju, w sytuacjach, gdy nie zaistniała konieczność natychmiastowego stawiennictwa do służby wojskowej, pracodawcy powinni być informowani nie tylko niezwłocznie przez swoich pracowników, lecz przede wszystkim urzędowo o zaplanowanych terminach służby wojskowej pracowników, jak również o zmianie tych terminów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: obrona, wojsko, armia, siły zbrojne, msp, wiadomości, firma
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-01-2020

20 lat nie było szkoleń iwezwań rezerwistów. coś się szykuje?

21-01-2020

TomZa kogo mam walczyć za czarnych, za polityków okradających ten kraj z każdej złotówki?

21-01-2020

Jacek64Niech biorą parlamentarzystów.

Rozwiń komentarze (184)