Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
msp
22.01.2019 16:37

Własna firma. Kto może ją założyć i jakie jest ryzyko rynkowe?

Jeśli nie jesteś stworzony do pracy na etacie, chcesz większej niezależności, możesz zastanowić się, czy dobrym pomysłem nie będzie własna firma. Musisz jednak wiedzieć, że wiąże się to ze sporym ryzykiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Prowadzenie własnej firmy jest dobrym sposobem na rozwój dla osób, które mają dobrą organizację czasu pracy (Fot: contrastwerkstatt)

Własna firma może być lepszym rozwiązaniem niż umowa o pracę. W dużej mierze chodzi tu o możliwość zarobkowania. Zwykle własna firma to możliwość wyższych zarobków.

Kto może założyć własną firmę?

Własną firmę może założyć każdy. Jeśli brakuje ci pieniędzy, warto postarać się o dotację na uruchomienie firmy. Dotację można uzyskać poprzez urząd pracy. Osoba, która założy własną firmę, musi samodzielnie opłacać składki ZUS, rozliczać podatki i starać się o to, by mieć klientów, którzy zapłacą za towary lub usługi oferowane przez firmę. Zakładając własną firmę, trzeba dość dobrze znać branżę, w której działamy. Pomocne będę też kontakty, które dość mocno się liczą.

Prowadzenie własnej firmy jest dobrym sposobem na rozwój dla osób, które są zdyscyplinowane, mają świetną organizację czasu pracy i, co nie mniej ważne, umiejętności sprzedażowe. Bo firma bez sprzedaży, nie istnieje.
We własnej firmie nie mamy ograniczeń związanych z dochodami. Tyle ile wypracujemy, tyle będziemy mieć na koncie. Trzeba też będzie samodzielnie rozliczać podatki, dlatego warto na początku zorientować się, w jaki sposób legalnie obniżyć obciążenia podatkowe.

Ryzyko rynkowe przy zakładaniu firmy

Własna firma to również spore ryzyko rynkowe. Osoba bez doświadczenia biznesowego może mieć problem z oszacowaniem opłacalności działań. Trzeba pamiętać, że na rynku jest spora konkurencja. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zrobi coś lepiej lub taniej. Nieustannie trzeba obserwować to, co dzieje się wokół i reagować na potrzeby klientów.
Własna firma to konieczność bycia odpowiedzialnym za siebie i za innych. Jeden drobny ruch może spowodować, że straty będą bardzo dotkliwe.

Własna firma to również przymus prowadzenia księgowości. Nawet jeśli zlecimy te czynności biuru księgowemu, warto i tak poznać chociaż podstawowe pojęcia czy mechanizmu związane z rachunkowością. Bo księgowość to nie tylko przymus rozliczania podatków i co za tym idzie kontakty z urzędem skarbowym. To też konieczność wyboru, czy będziemy np. VAT-owcami, czy może nie. Czy potrzebna będzie kasa fiskalna czy nie.

Wielu przedsiębiorców zaczyna przygodę z biznesem od samozatrudnienia, czyli uruchamiania działalności, by świadczyć usługi dla obecnego pracodawcy. Przy okazji można też realizować zlecenia dla innych podmiotów. Wybór własnej firmy jest dobry dla tych, którzy na etacie sporo zarabiają. Wszystko przez możliwość lepszej optymalizacji podatkowej. Można bowiem do kosztów uzyskania przychodu wliczyć np. utrzymanie samochodu, materiały biurowe czy zakup sprzętu. To wszystko sprawia, że zarabiając sporo, zapłacimy niższy podatek. W efekcie więcej pieniędzy realnie będziemy mieli do dyspozycji. Podobnie w przypadku ubezpieczenia społecznego. Pracując na etacie, trzeba składki zapłacić od pełnej wartości wynagrodzenia. Pracując jako przedsiębiorca, wystarczy, że zapłacimy tylko najniższą składkę ZUS.

Zaczynając przygodę z własną firmą od samo zatrudnienia, trzeba uważać, żeby taki rodzaj pracy nie został zakwalifikowany jako stosunek pracy. Bo choć wykonuje się taką pracę osobiście, nie może być tak, że mamy kogoś, kto zawiaduje taką pracą. Jeśli kontrola skarbowa wykaże, że działania wykonywane przez przedsiębiorcę nie są działalnością gospodarczą, czeka go spora kara.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-01-2019

kto chętny na DGW 2019 firmy czeka obowiązkowy split payment , kara 500 zł za pomyłke w JPK vat (wystarczy np. 1 zły nip), likwidacja KPiR, kasy fiskalne on line...o … Czytaj całość

08-01-2019

WASPROBLEMEM jest nie ryzyko firmowe ale INGERENCJA PANSTWA W CIAGLE ZMIANY PRZEPISOW- TO CO DZISIAJ JEST BIZNESEM- JUTRO JUZ MOZE BYC CZYSTĄ STRATĄ

08-01-2019

DanielW tym biednym kraju nie ma klimatu i długo nie będzie jeśli rząd będzie stwarzał trudności w zmienianiu przepisów tzn. utrudnianiu w działalności … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)