Notowania

Wniosek o urlop wypoczynkowy. Przykładowy wzór pisma

Pracownik, który świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, ma wiele przywilejów i praw. Jednym z najważniejszych praw jest możliwość skorzystania z urlopu. Urlop wypoczynkowy jest obowiązkowy dla każdego pracownika. Jest udzielany na podstawie wniosku urlopowego, który jest składany na ręce pracodawcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Samo złożenie wniosku o urlop wypoczynkowy nie gwarantuje, że taki urlop w wyznaczonym terminie się otrzyma

Kodeks pracy zakłada, że każdy pracownik, który ma umowę o pracę, może skorzystać z urlopu. Urlopu udziela się na dni, które zwykle są dniami pracującymi. Na początek sporządza się w firmie plan urlopowy.

Każdy z pracowników składa deklarację, kiedy będzie chciał wykorzystać dni wolne. Celem takiego planu urlopu jest odpowiednie zorganizowanie pracy w firmie. Chodzi o to, by cały personel nie wziął urlopu jednocześnie.

Wniosek urlopowy – po co się składa?

Plan urlopowy ma charakter deklaratywny. Jeśli urlop został przydzielony pracownikowi i oznaczony jest on w planie urlopu, nie znaczy to, że ten urlop jest udzielony. Każdorazowo zgodę na urlop musi wyrazić pracodawca. Podstawą takiej zgody jest wniosek urlopowy, który pracownik musi złożyć na ręce pracodawcy. Nie ma jednego, z góry określonego wzoru wniosku urlopowego. Zwykle jest tak, że każda firma określa sobie swój szablon wniosku urlopowego.

Warto pamiętać, że wniosek o urlop wypoczynkowy jest dopiero początkiem procesu. Samo jego złożenie nie pozwala skorzystać jeszcze z urlopu. Musi on być potwierdzony przez pracodawcę. W sytuacji, gdy pracownik zacznie urlop, nawet gdy złożył wcześniej odpowiedni wniosek urlopowy, ale nie dostał oficjalnej zgody pracodawcy, to narusza obowiązki pracownicze. Takie zachowanie może spowodować, że z pracownikiem będzie mogła zostać rozwiązana umowa o pracę. Nawet jako zwolnienie dyscyplinarne.

Wniosek o urlop wypoczynkowy musi być złożony przez pracownika. W takim wniosku pracownik wyraża swoją chęć wzięcia urlopu wypoczynkowego.

Co zawrzeć we wniosku o urlop wypoczynkowy?

We wniosku o urlop wypoczynkowy trzeba wpisać swoje imię i nazwisko, a także nazwę stanowiska, które pracownik zajmuje. Niezbędne będą też dokładne dane firmy, a także data złożenia wniosku. W takim wniosku trzeba wpisać dokładną nazwę urlopu, o który stara się pracownik. Nie można zapomnieć, by określić termin takiego urlopu.

Wniosek urlopowy może być udzielony tylko na dni robocze danego pracownika. Znaczy to tyle, że jeśli w czasie urlopu wypada jakiś dzień wolny ustawowo, to nie jest zaliczany do urlopu. Gdy np. sobota jest zwykłym dniem pracy dla danego pracownika, to wtedy taki dzień musi być wliczony do urlopu.

Wzór wniosku urlopowego

Oczywiście nie istnieje jeden wzór wniosku o urlop wypoczynkowy. Poniżej proponujemy następujący wzór wniosku:

(WP.PL)
Wzór wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz