Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Kiedy można złożyć?

Jeśli do sądu wpłynie pismo bez uiszczonej opłaty sądowej, to nie będzie on rozpatrzony. Istnieją jednak możliwości, by starać się o zwolnienie od kosztów sądowych. Jeśli taki wniosek zostanie przyjęty, nie trzeba płacić za prowadzenie sprawy. Wtedy koszty procesu pokrywa państwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Zwolnienie z kosztów sądowych może być całkowite lub częściowe

Każde pismo skierowane do sądu będzie rozpatrzone tylko w przypadku uiszczenia opłaty sądowej. Jeśli tego nie dopełnimy, pismo zostanie odesłane, a strona będzie wezwana do uzupełnienia tego braku. W sytuacji, gdy przyjęty zostanie wniosek o zwolnienie z kosztów postępowania sądowego, to koszty procesu pokrywa Skarb Państwa.

Zwolnienie z kosztów sądowych udzielane jest np. na mocy orzeczenia wydanego przez sąd lub referendarza sądowego. Żeby uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych, trzeba złożyć wniosek w tej sprawie w firmie pisemnej albo ustnie do protokołu.

Zwolnienie z kosztów sądowych. Kto może złożyć?

Prawo ubiegania się o zwolnienie z kosztów przysługuje osobie znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej. Składając wniosek o zwolnienie z kosztów, będzie ona musiała udowodnić, że nie może takich kosztów ponieść.

We wniosku o zwolnienie z opłat sądowych trzeba podać dokładne dane o majątku rodziny i dochodach, ale także o tym, co jest przyczyną trudności finansowych, które uniemożliwiają opłacenie kosztów postępowania. O zwolnienie może też ubiegać się osoba prawna, jeśli wykaże, że nie ma wystarczających środków, by je pokryć.

Zwolnienie z kosztów obejmuje zwolnienie całkowite lub częściowe. W tym drugim przypadku obejmuje ona zwolnienie albo z ułamkowej części opłat, albo określonej kwoty.

Jeśli zostanie orzeczone zwolnienie z kosztów sądowych, to opłaty za prowadzenie sprawy pokrywa Skarb Państwa.

Uzasadnienie wniosku o zwolnienie z kosztów postępowania

Składając wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, trzeba go uzasadnić. W treści trzeba wskazać powody, które mają przekonać sąd lub referendarza sądowego, by wydali pozytywną decyzję o zwolnienie z kosztów.

Założeniem zwolnienia od kosztów jest to by stosować je w wyjątkowych sytuacjach. Ma to być pomoc państwa dla tych, którzy nie są w stanie zapłacić kosztów sądowych, z powodu trudnej sytuacji materialnej. Trzeba będzie więc wykazać, że nawet jeśli zostały poczynione w gospodarstwie domowym znaczne oszczędności, to bez uszczerbku dla środków utrzymania nie da się sfinansować kosztów sądowych.

Do wniosku o zwolnienie z opłat dołącza się oświadczenie majątkowe, zaświadczenie o dochodach, kserokopię PIT-u za ostatni rok, a także dokumenty, które potwierdzają obciążenia (np. kredyty).

W sytuacji, gdy wniosek nie będzie rozpatrzony pozytywnie nie można go złożyć ponownie. Mamy jednak prawo o zażalenia tej decyzji. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to w razie przegranej i tak trzeba będzie zwrócić koszty procesu stronie przeciwnej.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2019

mmmtymi opłatami niszczy się np. Frankowiczów nie stać ich na sądy choć mogą wygrać z bankiem ............

21-07-2019

emerytkawzięłam kredyt 4000zł na zapłacenie kosztów sadowych, bo nie chce prowadzic sprawy za pieniądze podatników.Nie wiem jeszcze jak ten kredyt spłacę bo … Czytaj całość

05-02-2019

nemoI w ten sposób sądy są zasypywane sprawami przez bzdurne sprawy .

Rozwiń komentarze (3)