Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wsparcie z Funduszu COViD na dłużej. Sejm zgodził się z poprawkami Senatu

Przedsiębiorcy dotknięci koronawirusowym kryzysem będą mieli więcej czasu, by skorzystać z państwowej pomocy. Sejm zgodził się z senacką poprawką, która wydłuża czas przyznawania pomocy publicznej do 31 grudnia 2021 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sejm zgodził się z tym, by Fundusz COViD przysługiwał przedsiębiorcom na dłużej.

Sejm poparł przepis, umożliwiający dofinansowanie zadań związanych ze wsparciem przedsiębiorców w związku z pandemią ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do 31 grudnia 2021 roku.

Zgodził się też na poprawkę, dzięki której odpowiedni minister, lub też Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) będą mogli przeprowadzić kontrolę przedsiębiorcy. Chodzi o to, czy wykorzystał on przyznane środki zgodnie z przeznaczeniem oraz czy przestrzegał limitu wynagrodzeń.

Ustawa określa warunki, tryb i formy udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom doświadczających trudnej sytuacji ekonomicznej na ratowanie ich firm bądź restrukturyzację. Zakłada ona, że przedsiębiorcy będą mogli uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o łącznej wartości 50 mln złotych rocznie.

Zobacz też: Rzecznik MSP przestrzega. "Powtórne zamrożenie gospodarki to katastrofa"

Pożyczka jest udzielana na 6 miesięcy. Jej wysokość jest zależna od sytuacji przedsiębiorcy. Jeżeli natomiast okres lub wysokość tej pomocy okazałaby się niewystarczająca, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić o dodatkową i przedłużyć okres spłaty.

Natomiast duży przedsiębiorca również będzie mógł ubiegać się o dodatkową pomoc lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki w ramach wsparcia na restrukturyzację. Celem tej formy pomocy jest zapewnienie przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji.

Pomoc na restrukturyzację ma być przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan, obejmujący wszelkie działania, których realizacja zmierza do przywrócenia przedsiębiorcy rentowności. Pomoc na restrukturyzację ma służyć sfinansowaniu tego planu.

Wsparcie finansowe ma być udzielane w formie pożyczki, pomoc na restrukturyzację będzie mogła polegać m.in. na objęciu akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, objęciu obligacji, zmianie terminów spłaty pożyczki, konwersji pożyczki, udzielonej jako pomoc na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

Warunkiem uzyskania pożyczki jest ograniczenie wynagrodzenia kadry zarządzającej przedsiębiorstwa, które zgłosi się o taką pomoc. Zarządzający będą mogli pobierać z firmowej kasy maksymalnie 400 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Pomoc będzie udzielana ze środków budżetu państwa na pisemny wniosek przedsiębiorcy znajdującego się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Założono, że latach 2020-29 na realizację zadań wynikających z ustawy zostanie przeznaczone 1,2 mld złotych z budżetu państwa (120 mln złotych rocznie).

Operatorem pomocy ma być Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Zasady udzielania pomocy oparte są na wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych, które znajdują się w trudnej sytuacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-07-2020

KatePrzedsiębiorcy brali kasę, a sklepy mieli non stop otwarte. W miasteczku na zachodzie był otwarty nan stop obuwniczy, a kasa szla z rączki do rączki. … Czytaj całość

17-07-2020

L;NMHJZADNYCH PIENIEDZY LUDZI ZWALNIAJA PENSJE OBCINAJA WIEC PRZETRWAJA

17-07-2020

lexjaka pomoc ?,to istne przewały ,a Ja na to płacę.

Rozwiń komentarze (8)