Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wybory parlamentarne 2019. Przedsiębiorcy przedstawiają postulaty przyszłemu rządowi

5
Podziel się:

Zmniejszenie pozapłacowych kosztów pracy, zmniejszenie represyjności prawa, a także zahamowanie "legislacyjnej gorączki" – to główne postulaty przedsiębiorców skierowane do rządu, który powstanie po wyborach.

Wybory parlamentarne 2019. Najlepiej wiedzą, co ich boli. Przedsiębiorcy mają swoje propozycje zmian
Wybory parlamentarne 2019. Najlepiej wiedzą, co ich boli. Przedsiębiorcy mają swoje propozycje zmian (flickr.com, https://www.flickr.com/photos/davedugdale)

"Rzeczpospolita" zapytała przedstawicieli biznesu, czego oczekują od przyszłego rządu. Prezes Polskiej Rady Biznesu Wojciech Kostrzewa wskazał, że przedsiębiorcom przeszkadza uchwalane prawo w sposób dynamiczny, bez konsultacji, które może być interpretowane na różne sposoby. Szczególnie uciążliwe są poważne zmiany wprowadzane w ostatniej chwili, które nakładają dodatkowe koszty na pracodawców.

O konieczności stosowania vacatio legis (okres między uchwaleniem ustawy, a jej wejściem w życie) mówił również Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Podkreślił, że ten czas pozwoliłby firmom na dostosowanie się do nowych przepisów. Wskazał też, że przyszły rząd powinien w większym stopniu oprzeć się na Radzie Dialogu Społecznego.

Przedsiębiorcy chcieliby również zmiany ordynacji podatkowej – wskazują przy tym, że polski system danin jest drugim najmniej konkurencyjnym w całej Europie w ramach International Tax Competitiveness. Największym jednak problemem jest klin podatkowy – podwyższy go m.in. wprowadzenie PPK czy zwiększenie składek na ZUS.

Zobacz także: Zobacz także: Płaca minimalna. Nauczycielka zarobi mniej od sprzątaczki

Witucki podkreślił również, że przyszły rząd powinien zrezygnować ze zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS oraz ze skokowego podwyższania płacy minimalnej. Marek Goliszewski, prezes BCC, proponuje w zamian, że ponieść można by było kwotę wolną od podatku – która nadal jest niższa, niż w innych krajach UE. Rozwiązaniem mogłoby być również obniżenie stawek podatku VAT.

Biznes liczy również na skupienie się na polityce migracyjnej, która ułatwi zatrudnianie cudzoziemców. Kostrzewa stwierdził, że Polska powinna "znacznie szerzej otworzyć się na migrację".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Nie wierzcie ...
5 lata temu
Wycisnął przedsiębiorców jak cytrynę bo potrzebują tylko waszej kasy na teansfery socjalne + na wieś dla swojego elektoratu.
Wycisną was j...
5 lata temu
Nie bądzcie naiwni przesiębiorcy. Dla rządu PiS potrzebne są tylko wasze ciężko zarobione piniądze i nic więcej. Tak wam pomogą jak umarłemu kadzidło.
Bez naiwniści
5 lata temu
Ktoś musi dostarczyć kasę na socjal PiS. Tymi którzy to mają dać są w strategi PiS właśnie przedsiębiorcy bo ją mają. Ci którzy są beneficjentami tych pieniędzy nie mają jej. Sami oczekują wsparcia. Więc zostajecie wy przedsiębiorcy do dojenia. Od tych którzy nic nie mają kasa nie wpłynie. Zostajecie tylko wy.
Piotr
5 lata temu
Zahamowanie legislacyjnej gorączki? Co to wogole jest za postulat. Prawo powinno być nieustannie zmieniane, tak by reagować na problemy i ie rozwiązywać. Legislacyjnej gorączki to nie było przed rozbiorami.
m-53
5 lata temu
Sprytny ten Goliszewski. Podniesienie kwoty wolnej od podatku, obniżenie VAT - czyli państwo, budżet ma dać w ten sposób podwyżkę. A Goliszewski będzie nadal miał taniego pracownika nie ponosząc żadnych kosztów. No i oczywiście przy tym rozwiązaniu Goliszewski zarabiając i wydając więcej zyska więcej. A w działaniu rządu jest sensowna myśl - po pierwsze zwiększyć udział płac w PKB (mamy najniższy w Europie) i po drugie wymusić i przyspieszyć modernizację i reorganizację.