Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
07.10.2019 09:33

Wybory parlamentarne 2019. Przedsiębiorcy przedstawiają postulaty przyszłemu rządowi

Zmniejszenie pozapłacowych kosztów pracy, zmniejszenie represyjności prawa, a także zahamowanie "legislacyjnej gorączki" – to główne postulaty przedsiębiorców skierowane do rządu, który powstanie po wyborach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Wybory parlamentarne 2019. Najlepiej wiedzą, co ich boli. Przedsiębiorcy mają swoje propozycje zmian (Fot: https://www.flickr.com/photos/davedugdale)

"Rzeczpospolita" zapytała przedstawicieli biznesu, czego oczekują od przyszłego rządu. Prezes Polskiej Rady Biznesu Wojciech Kostrzewa wskazał, że przedsiębiorcom przeszkadza uchwalane prawo w sposób dynamiczny, bez konsultacji, które może być interpretowane na różne sposoby. Szczególnie uciążliwe są poważne zmiany wprowadzane w ostatniej chwili, które nakładają dodatkowe koszty na pracodawców.

O konieczności stosowania vacatio legis (okres między uchwaleniem ustawy, a jej wejściem w życie) mówił również Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Podkreślił, że ten czas pozwoliłby firmom na dostosowanie się do nowych przepisów. Wskazał też, że przyszły rząd powinien w większym stopniu oprzeć się na Radzie Dialogu Społecznego.

Przedsiębiorcy chcieliby również zmiany ordynacji podatkowej – wskazują przy tym, że polski system danin jest drugim najmniej konkurencyjnym w całej Europie w ramach International Tax Competitiveness. Największym jednak problemem jest klin podatkowy – podwyższy go m.in. wprowadzenie PPK czy zwiększenie składek na ZUS.

Zobacz także: Płaca minimalna. Nauczycielka zarobi mniej od sprzątaczki

Witucki podkreślił również, że przyszły rząd powinien zrezygnować ze zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS oraz ze skokowego podwyższania płacy minimalnej. Marek Goliszewski, prezes BCC, proponuje w zamian, że ponieść można by było kwotę wolną od podatku – która nadal jest niższa, niż w innych krajach UE. Rozwiązaniem mogłoby być również obniżenie stawek podatku VAT.

Jarosław Kaczyński obiecuje wyższe dopłaty dla rolników.
Wybory 2019. Jarosław Kaczyński: dopłaty dla rolników takie same jak w Niemczech

Biznes liczy również na skupienie się na polityce migracyjnej, która ułatwi zatrudnianie cudzoziemców. Kostrzewa stwierdził, że Polska powinna "znacznie szerzej otworzyć się na migrację".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, msp, biznes, konfederacja lewiatan, bcc, wybory 2019, wybory parlamentarne 2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2019

m-53Sprytny ten Goliszewski. Podniesienie kwoty wolnej od podatku, obniżenie VAT - czyli państwo, budżet ma dać w ten sposób podwyżkę. A Goliszewski … Czytaj całość

07-10-2019

PiotrZahamowanie legislacyjnej gorączki? Co to wogole jest za postulat. Prawo powinno być nieustannie zmieniane, tak by reagować na problemy i ie … Czytaj całość

10-10-2019

Nie wierzcie PiSWycisnął przedsiębiorców jak cytrynę bo potrzebują tylko waszej kasy na teansfery socjalne + na wieś dla swojego elektoratu.

Rozwiń komentarze (5)