Notowania

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Wzór

Jeśli jesteś pracodawcą i chciałbyś wypowiedzieć umowę zawartą z pracownikiem możesz to zrobić pod pewnymi warunkami. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony będzie trzeba taką decyzję uzasadnić. Oto jak skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę? (Fot: FluxFactory)

Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę w każdym momencie. Nawet tę podpisaną na czas nieokreślony. W takiej sytuacji jednak należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Najważniejszą z nich będzie konieczność uzasadnienia wypowiedzenia o pracę. Przyczyna taka musi być rzeczywista, konkretna i dać się udowodnić. Nie wystarczy więc napisać, że pracownik "wywiązuje się z obowiązków w sposób niewłaściwy". Należy zaznaczyć, w jaki sposób to zachowanie nie jest właściwe. W przeciwnym razie pracownik może wystąpić z roszczeniem związanym z niedopełnieniem obowiązków przez pracodawcę, a samo wypowiedzenie umowy będzie nieważne.

Poniżej wzór takiego wypowiedzenia:

(msp.money.pl)
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Wzór

Jeżeli pracodawca wypowiada umowę o pracę, musi zachować tzw. okres wypowiedzenia. Jego długość zależy od tego ile miesięcy pracuje w firmie pracownik, któremu wręczamy wypowiedzenie. I tak, jeśli pracuje mniej niż 6 miesięcy, wypowiedzenie będzie trwało 2 tygodnie. Dla umów, które trwają od pół roku do 3 lat i aż 3 miesiące, gdy pracownik przepracował już ponad 3 lata.

Jak zwolnić pracownika na umowie na okres próbny?

Jeżeli pracodawca chce zwolnić ze świadczenia pracy osobę, która ma umowę na okres próbny albo na czas określony, wystarczy, że przekaże dokument wypowiedzenia pracownikowi. W takiej sytuacji przedsiębiorca, który zwalnia pracownika, nie musi przekazywać informacji, dlaczego takie zwolnienie nastąpiło. Uzasadnienie jest wymagane w jednej sytuacji. Jeśli pracownik zarzuci pracodawcy dyskryminację i w związku z tym założy mu sprawę w sądzie.

Pracodawca wypowiada umowę na czas nieokreślony

Jeśli pracodawca chce rozwiązać umowę na czas nieokreślony, musi to skonsultować ze związkami zawodowymi, które działają w przedsiębiorstwie. Po stronie związku leży złożenie ewentualnych wątpliwości dotyczących zwolnienia. Ma na to 5 dni.

Bez wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika w przypadku popełnienia przez niego wykroczenia. Wtedy zwolnienie najczęściej przyjmuje znamiona zwolnienia dyscyplinarnego. Jeśli taki zapis znajdzie się w świadectwie pracy, pracownik może mieć ogromne problemy ze znalezieniem innej pracy.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2019

multicancerNie wiem jak to jest teraz, ale umowa na czas określony nie wymagała wypowiedzenia, jeżeli pracownik miał pracować do dnia określonego w umowie o … Czytaj całość

01-04-2020

ZłaWłaśnie wręczono mi wypowiedzenie trzymiesieczne 😪😪A mieli nie zwalniac pracowników,

28-08-2019

kkkna odwołanie się do Sądu pracy jest 21 dni, nie 7 !!!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (3)