Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika za porozumieniem stron

Jeśli pracownik ma podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony, a w danej firmie pracuje sporo czasu, to w sytuacji gdy kontrakt będzie trzeba rozwiązać, zwykle należy przestrzegać okresów wypowiedzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Jak wypowiedzieć umowę o pracę? (Fot: Krivinis)

Wielu pracownikom zależy na tym by, otrzymać umowę o pracę na czas nieokreślony. Jest to dla nich oznaka zaufania ze strony pracodawcy, a także powoduje, że pracownik czuje się pewny swojego miejsca pracy. Jednak przekonanie o stabilizacji może być złudne. Wszystko dlatego, że umowa o pracę może być wypowiedziana w każdym momencie. I to przez obie strony. Zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę.

Czy warto złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron?

Wypowiedzenie za porozumieniem stron można złożyć w każdym momencie. Wtedy nie trzeba zachowywać okresów wypowiedzenia. Co jest jednak najbardziej istotne, żeby takie wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron złożone przez pracownika było skuteczne, musi być zaakceptowane przez pracodawcę.

Kiedy pracownikowi może zależeć na rozwiązaniu umowy w ten sposób? Najczęściej dzieje się tak, gdy pracownik otrzyma bardzo ciekawą propozycję pracy z konkurencyjnej firmy i nie można czekać aż minie okres wypowiedzenia.

Może też się zdarzyć nieprzewidziana sytuacja, która nakazuje pracownikowi np. wyjechać za granicę. Jeśli więc nie chcemy czekać do chwili, gdy minie okres wypowiedzenia, warto złożyć wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron.

Pozwala ono w sposób szybki rozwiązać umowę o pracę. Jak już wspominaliśmy, wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron będzie skuteczne, jeśli zarówno pracownik, jak i pracodawca zgodzą się na takie rozwiązanie. Jeśli pracodawca nie przystanie na propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron, pracownik nie może uznać tego za naruszenie jego praw pracowniczych.

Jeśli pracodawca nie zgodzi się na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, pracownik będzie zmuszony złożyć wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumiem stron

Jeśli pracownik chce wypowiedzieć umowę o pracę za porozumieniem stron, nie musi tego robić na piśmie. Wystarczy zadeklarować taką wolę np. ustnie. Ważne jednak, by zostało to porozumienie potwierdzone przez obie strony. Niezależnie od tego, kto składa wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron, nie ma obowiązku podawania powodów takiej decyzji. Niezależnie jednak od tego, warto wiedzieć, że dokonując rozwiązania umowy za porozumieniem stron, trzeba koniecznie podać termin, w którym ma ostatecznie dojść do rozwiązania stosunku pracy.

Co istotne, pracownik może sam zaproponować datę, kiedy taka umowa powinna być rozwiązana. Może to nastąpić kolejnego dnia, za miesiąc, pół roku albo rok. Jeśli pracodawca nie zgadza się na tę datę, to powinien pracownikowi złożyć propozycję innego terminu rozwiązania. Żeby wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron weszło w życie, wtedy pracownik musi się na to zgodzić. Jeśli data nie zostanie sprecyzowana, przyjmuje się za nią datę zawarcia porozumienia.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest dobrym wyborem dla tych, którym zależy by szybko odejść z pracy.

Nie trzeba bowiem zachowywać okresów wypowiedzenia, tak jak to jest np. w sytuacji umowy na okres próbny czy na czas określony lub nieokreślony. Jeśli taka umowa ma być rozwiązana, a nie zastosuje się wariantu rozwiązania jej za porozumieniem stron, to okres wypowiedzenia trwa od 3 dni do trzech miesięcy, w zależności od rodzaju umowy.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2019

multicanerCoś tu poplątane: wypowiedzenie to jest wypowiedzenie (obojętnie która strona wypowiada, ale pracodawca jest w gorszej sytuacji gdyż jeżeli jest to z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)