Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy OC. Kiedy jest uzasadnione?

3
Podziel się:

Każdy pojazd, który jest zarejestrowany, musi posiadać ważną polisę OC. W uzasadnionych przypadkach można taką polisę wypowiedzieć. Dowiedz się jak to zrobić?

Umowy OC są zawierane również online
Umowy OC są zawierane również online (Shutterstock.com)

W przypadku umowy OC najczęściej mamy na myśli umowę ubezpieczenia posiadaczy pojazdów mechanicznych. I taką sytuację będziemy rozpatrywali w tym materiale.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Co do zasady, nie można zrezygnować z polisy, która została wykupiona, ale trwa już umowa ubezpieczenie. Przepisy wskazują kilka możliwości, gdy takie wypowiedzenie będzie skuteczne.

Umowa OC a zmiana ubezpieczyciela

Jeżeli zdecydujemy się na zmianę ubezpieczyciela, to można złożyć wypowiedzenie w firmie, która do tej pory nas ubezpieczała, jednocześnie wykupując polisę w konkurencyjnym towarzystwie. Takie postępowania pomaga zabezpieczyć ubezpieczonego przed tzw. zjawiskiem dublowania polisy. Wszystko dlatego, że jeśli nie wypowiemy funkcjonującej umowy, to będzie ona automatycznie przedłużona na warunkach ustalonych poprzednio.

Polisa u innego ubezpieczyciela i brak wypowiedzenia

Może się zdarzyć sytuacja, że właściciel samochodu kupi polisę u innego ubezpieczyciela i zapomni złożyć rezygnacji w dotychczasowej firmie ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji można złożyć wypowiedzenie umowy, która została automatycznie przedłużona. Rezygnacja taka może być złożona w dowolnym momencie. Oczywiście w takiej sytuacji trzeba będzie zapłacić część składki proporcjonalnie do czasu kiedy ochrona ubezpieczeniowa trwała.

Zakup samochodu z polisą

W sytuacji zakupu używanego samochodu, który ma ważną polisę OC, nowy właściciel może korzystać z już wykupionej polisy. W takiej sytuacji ubezpieczyciel najczęściej jeszcze raz przeliczy składkę. Jeżeli nowy właściciel będzie chciał skorzystać z nowego ubezpieczenia, to musi zrezygnować z polisy, która już jest zawarta. Takie wypowiedzenie może być złożone w każdym czasie.

Wypowiedzenie umowy zawartej na odległość

Coraz więcej polis OC zawieranych jest online. Wypowiedzenia takiej umowy można dokonać w ciągu 30 dni od momentu, kiedy podpisana została umowa. Oczywiście wypowiedzenie nie będzie możliwe, jeśli w czasie pierwszych 30 dni jej obowiązywania dojdzie do szkody.

Jak przygotować wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC musi być sporządzone w formie pisemnej. Można w takiej sytuacji skorzystać z gotowych wzorów konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. W wypowiedzeniu wpisujemy dane osobowe, nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy i dane samochodu. Wypowiedzenie musi być opatrzone własnoręcznym podpisem. Wypowiedzenie może być wysłane pocztą, kurierem, złożone u agenta, który w imieniu towarzystwa zawierał z nami umowę albo mailowo jako skan dokumentu.

Wypowiedzenie nie będzie skutecznie, jeśli nie uda się dochować określonych terminów. Jeśli kupiliśmy auto z ważną polisą, to wypowiedzieć ją możemy w każdym momencie. Jeśli pojazd jest wyrejestrowany, to wypowiedzenie musi być złożone niezwłocznie, w przypadku ubezpieczenia zawieranego na odległość, można je wypowiedzieć w ciągu 30 dni. W innych przypadkach wypowiedzenie umowy OC musi być złożone nie później niż 1 dzień przed wygaśnięciem polisy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
ja123
5 lata temu
Pani dziennikarko!!! prosze zapoznac sie z przepisami odnosnie OC .a potem pisac zetelnie i nie wprowadzac ludzi w blad!!
DZ
5 lata temu
to bzdura: W sytuacji zakupu używanego samochodu, który ma ważną polisę OC, nowy właściciel może korzystać z już wykupionej polisy. W takiej sytuacji ubezpieczyciel najczęściej jeszcze raz przeliczy składkę. Jeżeli nowy właściciel będzie chciał skorzystać z nowego ubezpieczenia, to musi zrezygnować z polisy, która już jest zawarta. Takie wypowiedzenie może być złożone w każdym czasie.
Pracownik TU
5 lata temu
Co za ignorant to pisał? Przestancie takie bzdury publikować bo jeszcze ktoś to przeczyta i potem narazi sie na koszta ze strony TU.