Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy OC. Kiedy jest uzasadnione?

3
Podziel się:

Każdy pojazd, który jest zarejestrowany, musi posiadać ważną polisę OC. W uzasadnionych przypadkach można taką polisę wypowiedzieć. Dowiedz się jak to zrobić?

Umowy OC są zawierane również online
Umowy OC są zawierane również online (Shutterstock.com)
bESkrslh

W przypadku umowy OC najczęściej mamy na myśli umowę ubezpieczenia posiadaczy pojazdów mechanicznych. I taką sytuację będziemy rozpatrywali w tym materiale.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Co do zasady, nie można zrezygnować z polisy, która została wykupiona, ale trwa już umowa ubezpieczenie. Przepisy wskazują kilka możliwości, gdy takie wypowiedzenie będzie skuteczne.

Umowa OC a zmiana ubezpieczyciela

Jeżeli zdecydujemy się na zmianę ubezpieczyciela, to można złożyć wypowiedzenie w firmie, która do tej pory nas ubezpieczała, jednocześnie wykupując polisę w konkurencyjnym towarzystwie. Takie postępowania pomaga zabezpieczyć ubezpieczonego przed tzw. zjawiskiem dublowania polisy. Wszystko dlatego, że jeśli nie wypowiemy funkcjonującej umowy, to będzie ona automatycznie przedłużona na warunkach ustalonych poprzednio.

bESkrslj

Polisa u innego ubezpieczyciela i brak wypowiedzenia

Może się zdarzyć sytuacja, że właściciel samochodu kupi polisę u innego ubezpieczyciela i zapomni złożyć rezygnacji w dotychczasowej firmie ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji można złożyć wypowiedzenie umowy, która została automatycznie przedłużona. Rezygnacja taka może być złożona w dowolnym momencie. Oczywiście w takiej sytuacji trzeba będzie zapłacić część składki proporcjonalnie do czasu kiedy ochrona ubezpieczeniowa trwała.

Zakup samochodu z polisą

W sytuacji zakupu używanego samochodu, który ma ważną polisę OC, nowy właściciel może korzystać z już wykupionej polisy. W takiej sytuacji ubezpieczyciel najczęściej jeszcze raz przeliczy składkę. Jeżeli nowy właściciel będzie chciał skorzystać z nowego ubezpieczenia, to musi zrezygnować z polisy, która już jest zawarta. Takie wypowiedzenie może być złożone w każdym czasie.

bESkrslp

Wypowiedzenie umowy zawartej na odległość

Coraz więcej polis OC zawieranych jest online. Wypowiedzenia takiej umowy można dokonać w ciągu 30 dni od momentu, kiedy podpisana została umowa. Oczywiście wypowiedzenie nie będzie możliwe, jeśli w czasie pierwszych 30 dni jej obowiązywania dojdzie do szkody.

Jak przygotować wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC musi być sporządzone w formie pisemnej. Można w takiej sytuacji skorzystać z gotowych wzorów konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. W wypowiedzeniu wpisujemy dane osobowe, nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy i dane samochodu. Wypowiedzenie musi być opatrzone własnoręcznym podpisem. Wypowiedzenie może być wysłane pocztą, kurierem, złożone u agenta, który w imieniu towarzystwa zawierał z nami umowę albo mailowo jako skan dokumentu.

bESkrslq

Wypowiedzenie nie będzie skutecznie, jeśli nie uda się dochować określonych terminów. Jeśli kupiliśmy auto z ważną polisą, to wypowiedzieć ją możemy w każdym momencie. Jeśli pojazd jest wyrejestrowany, to wypowiedzenie musi być złożone niezwłocznie, w przypadku ubezpieczenia zawieranego na odległość, można je wypowiedzieć w ciągu 30 dni. W innych przypadkach wypowiedzenie umowy OC musi być złożone nie później niż 1 dzień przed wygaśnięciem polisy.

bESkrslK
KOMENTARZE
(3)
ja123
3 lata temu
Pani dziennikarko!!! prosze zapoznac sie z przepisami odnosnie OC .a potem pisac zetelnie i nie wprowadzac ludzi w blad!!
DZ
3 lata temu
to bzdura: W sytuacji zakupu używanego samochodu, który ma ważną polisę OC, nowy właściciel może korzystać z już wykupionej polisy. W takiej sytuacji ubezpieczyciel najczęściej jeszcze raz przeliczy składkę. Jeżeli nowy właściciel będzie chciał skorzystać z nowego ubezpieczenia, to musi zrezygnować z polisy, która już jest zawarta. Takie wypowiedzenie może być złożone w każdym czasie.
Pracownik TU
3 lata temu
Co za ignorant to pisał? Przestancie takie bzdury publikować bo jeszcze ktoś to przeczyta i potem narazi sie na koszta ze strony TU.
bESkrslL