Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Czy wygląda inaczej niż w przypadku umowy o pracę?

0
Podziel się:

Umowa zlecenie jest ciekawą alternatywą dla umowy o pracę. Jest też zdecydowanie korzystniejsza. Wszystko dlatego, że jest elastyczna i daje dużo więcej możliwości. W jaki sposób wypowiedzieć umowę zlecenie?

Wypowiedzenie umowy zlecenia może zostać przeprowadzone w dowolnym momencie
Wypowiedzenie umowy zlecenia może zostać przeprowadzone w dowolnym momencie (Fotolia)
bEIHGmaJ

Elastyczność umowy zlecenia świadczy o tym, że wciąż jest bardzo popularna. Nie zawsze trzeba będzie płacić od takiej umowy ZUS, bardziej elastycznie można ustalać czas pracy.

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna. W związku z tym może być wypowiedziana zarówno przez zleceniobiorcę, jak i przez zleceniodawcę i to niezależnie od czasu, na jaki ją zawarto. Jednak nie obywa się to bez konsekwencji. Gdy zleceniodawca wypowie umowę z ważnego powodu, może być zobowiązany do tego, żeby zwrócić wydatki poczynione przez zleceniobiorcę do wykonania umowy. Przy wypowiedzeniu bez ważnego powodu, druga strona może domagać się odszkodowania, jeśli poniosła z tego powodu szkodę.

Umowa zlecenie a okres wypowiedzenia

Strony mają prawo wyłączenie możliwości do wypowiedzenia umowy w każdym momencie. Nie ma jednak możliwości wyłączenia umowy z ważnych powodów. Można to jednak ograniczyć poprzez ustalenie okresy wypowiedzenia. Strony mogą dowolnie regulować formę wypowiedzenia, a także terminy wypowiedzenia takiej umowy. Mogą to być dni, tygodnie, miesiące, a nawet lata.

bEIHGmaL

Jak wypowiedzieć umowę zlecenie?

Umowa zlecenie może być wypowiedziana w taki sposób, aby druga strona mogła zapoznać się z treścią wypowiedzenia. Chodzi o to, by był spełniony warunek tak, by wykluczyć wątpliwość co do możliwości wypowiedzenia takiej umowy.

Wypowiedzenie umowy nie jest pismem bardzo szczegółowym. Koniecznie trzeba będzie jednak zawrzeć w nim kilka elementów. Przede wszystkim datę i miejsce, w którym składa się wypowiedzenie, trzeba też dokładnie oznaczyć strony. Podstawą będzie więc imię, nazwisko, a także adres lub nazwa i siedziba, jeśli stroną jest firma.

bEIHGmaR

W przypadku drugiej strony umowy też wpisujemy imię i nazwisko wraz z innymi danymi. Dodatkowo trzeba też będzie oznaczyć umowę, która jest wypowiadana. W wypowiedzenie warto wskazać powody, które są przyczyną wypowiedzenia umowy zlecenia. Oczywiście, jeśli strony powołują się na możliwość wypowiedzenia takiej umowy z określonych powodów. Ważne są też podpisy stron.

Jakie konsekwencje ma wypowiedzenie umowy zlecenie?

Umowę zlecenie można wypowiedzieć w każdym momencie, bo jest ona zawierana w oparciu o zaufanie. Jeśli jednak zleceniodawca poniósł szkody spowodowane tym, że umowa została rozwiązana, to można żądać odszkodowania. Jeśli zlecający taką umowę wypowie, to będzie on musiał zwrócić koszty, które już zostały pokryte przez drugą stronę w związku z realizacją zadania. Mało tego. Powinno się też wypłacić wynagrodzenie za pracę, która została do tej pory wykonana.

bEIHGmbm
KOMENTARZE
(0)