Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Wypowiedzenie zmieniające. Zmiana warunków świadczenia pracy

0
Podziel się:

Nie jest łatwo wypowiedzieć umowę o pracę. Jeśli będziemy chcieli zmienić warunki zapisane w takiej umowie, trzeba przekazać tzw. wypowiedzenie zmieniające. Zapisy te unieważniają postanowienia dotychczasowe i wprowadzają nowe. Zwykle są one mniej korzystne.

Wypowiedzenie zmieniające pozwala pracodawcy na zmianę niektórych warunków świadczenia pracy, jednak nie na zmianę rodzaju umowy
Wypowiedzenie zmieniające pozwala pracodawcy na zmianę niektórych warunków świadczenia pracy, jednak nie na zmianę rodzaju umowy (iStock.com, BernardaSv)

Zmiana warunków świadczenia pracy przez pracodawcę

Jeżeli nie chcemy wypowiadać umowy o pracę, ale zmienić niektóre warunki świadczenia tej pracy, to trzeba będzie przekazać pracownikowi wypowiedzenie zmieniające. W takim wypowiedzeniu zmianie mogą ulec wyłącznie te warunki, które wpisane są do umowy o pracę. Chodzi tu np. o wymiar czasu pracy, stanowisko albo wynagrodzenie.

Wypowiedzeniem warunków nie można dokonać zmiany rodzaju umowy o pracę. Chodzi tu np. o umowę o pracę na czas nieokreślony na umowę na czas określony. Jeżeli chcemy dokonać niewielkich zmian, to nie trzeba składać wypowiedzenia zmieniającego.

Jeżeli pracodawca składa wypowiedzenie zmieniające, to musi jednocześnie zaproponować nowe warunki pracy. Jeżeli tego nie zrobi, to wypowiedzenie zmieniające nie będzie ważne. Nowe warunki muszą być przedstawione w sposób konkretny. Mało tego. Powinno być zawarte na piśmie, a także zawierać uzasadnienie, dlaczego warunki się zmieniają.

Wypowiedzenie zmieniające pracodawca kieruje do pracownika. Jest to czynność jednostronna. Warunki może bowiem zmienić wyłącznie pracodawca.

Skutki wypowiedzenia warunków umowy

Pracownik ma prawo przyjąć wypowiedzenie lub nie ustosunkować się do niego. W tym drugim przypadku domniemywa się, że zgadza się na nie. Jeżeli pracownik potwierdzi przyjęcie zmian, to umowa o pracę jest unieważniana w tej części, której dotyczy wypowiedzenie zmieniające.

Ważne tutaj są też terminy. Prawo wskazuje, że jeśli pracownik nie złoży odmowy przyjęcia takich warunków, zanim upłynie połowa okresu wypowiedzenia, to uważa się, że się na nie zgadza. Każde wypowiedzenie zmieniające powinno mieć takie pouczenie. Jeśli go nie ma, pracownik może odmówić przyjęcia warunków do końca okresu wypowiedzenia.

Wynika z tego, że pracownik musi wiedzieć, jaki okres wypowiedzenia mu przysługuje. Wypowiedzenie zmieniające dokonuje się na podstawie przepisów, które dotyczą rozwiązania stosunku pracy. W związku z tym okres wypowiedzenia będzie tu taki sam jak w przypadku umowy.

Jeśli pracownik nie zgodzi się na zmianę warunków, to oczywiście ma do tego prawo. Wtedy jednak umowa zostaje rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Pracownik ma jednak wtedy możliwość zwrócenia się do sądu pracy i do odwołania się od tych warunków.

Warto pamiętać, że specjalne zasady wypowiedzenia zmieniającego dotyczą osób, którym brakuje 4 lat lub mniej do emerytury. Wtedy wypowiedzenie zmieniające może być im wręczone tylko w uzasadnionych przypadkach. Chodzi tu np. o sytuację, gdy w firmie wprowadzane są nowe zasady wynagradzania pracowników albo też, jeśli lekarz stwierdzi, że pracownik stracił zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy albo też utracił uprawnienia do jej wykonywania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)