Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wzór podania o pracę. Czym się różni od listu motywacyjnego?

Podanie o pracę nie jest tym samym co życiorys (curriculum vitae). To raczej dokument, który wskazuje na chęć podjęcia pracy w momencie, gdy dana firma nie poszukuje aktywnie pracownika. To też dobry sposób na pokazanie swojej osoby, jeśli nie mamy dużego doświadczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Podanie o pracę nie ma określonej formuły, pozostaje jednak pismem formalnym

Podanie o pracę wskazuje na sporą motywację kandydata do podjęcia zatrudnienia. Podstawowa różnica między podaniem o pracę a listem motywacyjnym jest taka, że to pierwsze składamy w dowolnym momencie, a drugie wtedy, gdy wiemy, że firma prowadzi rekrutację na interesujący nas wakat.

Podanie o pracę składamy najczęściej do firmy, która najlepiej odpowiada naszym zdolnościom. Do takiej, w której najlepiej wykorzystamy swoje umiejętności.

Podanie o pracę przygotowujemy po prostu po to, by zostać zapamiętanym. Warto mieć przygotowane takie pismo, bo nawet jeżeli dane przedsiębiorstwo nie planuje obecnie poszukiwań nowych pracowników, istnieje duża szansa, że taka prośba zostanie zapamiętana i w przypadku ruszenia rekrutacji, to właśnie do takiej osoby odezwie się pracownik za nią odpowiedzialny.

Podanie o pracę dla osób bez doświadczenia

Podanie o pracę to najlepszy sposób zainteresowania pracodawcy, jeśli nie mamy dużego doświadczenia zawodowego. Zwykle takie pismo przygotowują osoby, które są pełne zapału, ale do tej pory nie pracowały nigdzie lub mają malutkie doświadczenie. Z drugiej strony podanie o pracę jest też dobrą opcją dla pracowników, którym zależy na pracy na stanowisku, które jest dość oblegane.

Wzór podania o pracę

Podanie o pracę to pismo formalne. Powinno więc mieć konkretne elementy i budowę.

Na górze strony wpisujemy miejscowość i datę. Poniżej umieszczamy swoje dane kontaktowe (wraz z numerem telefonu i adresem e-mail). Ważne jest by dosyć dokładnie opisać stanowisko, na które kandydujemy. Warto pamiętać, że podanie o pracę to nie jest to samo co CV. Nie trzeba więc wymieniać całego dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Lepiej pokazać się od strony konkretnych umiejętności, które możemy wnieść do firmy.

Przykładowa konstrukcja podania o pracę:

(WP.PL)
Podanie o pracę - przykładowa konstrukcja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-09-2019

mariettajeżeli chodzi o CV, to wg mnie warto poświęcić na nie trochę czasu i zrobić je w jakimś generatorze. sama ostatnio szukałam pracy, więc jestem w tym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)