Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu. Przykładowy druk

Sprzedając lub kupując samochód, musimy prawidłowo sporządzić umowę kupna-sprzedaży auta. Jeśli dobrze ją przygotujemy, będzie skutecznie chroniła interesy każdej strony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Umowę kupna-sprzedaży samochodu najlepiej zawierać na piśmie (Fot: ijeab)

Umowa kupna-sprzedaży auta. Co to jest?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu podpisywana jest w momencie, gdy jedna ze stron (sprzedający) chce przenieść własność samochodu na drugą stronę (kupujący). Podpisując taki kontrakt, sprzedający zobowiązuje się samochód oddać kupującemu, a ten przyjąć samochód, płacąc ustaloną wcześniej kwotę.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu może być zawarta zarówno między osobami fizycznymi, jak i osobami prawnymi, czyli firmami, przedsiębiorstwami albo spółkami. Ważne, by dokładnie określić strony tej umowy. Chodzi o to, by można je było dokładnie zidentyfikować.

W jakiej formie zawierać umowę kupna-sprzedaży auta?

Umowa kupna-sprzedaży auta może być zawarta ustnie bądź też pisemnie, gdyż Kodeks cywilny nie narzuca, nie reguluje prawnie formy, w jakiej ta umowa musi zostać zawarta. Trzeba jednak wiedzieć, że do rejestracji pojazdu będzie trzeba udowodnić, że do takiej transakcji doszło. W związku z tym lepiej jest sporządzić taką umowę na piśmie. Jest to rekomendowane również dlatego, żeby uchronić się na wypadek sporów pomiędzy stronami umowy.

Umowa kupna-sprzedaży na piśmie będzie też dobrym rozwiązaniem, jeśli transakcji nie potwierdzamy fakturą. Wtedy bowiem taką umowę trzeba będzie wskazać w urzędzie skarbowym, rozliczając podatek od czynności cywilnoprawnych.

Elementy umowy kupna-sprzedaży auta?

Musimy pamiętać, że w umowie możemy zawrzeć wszelkie informacje, jakie wydadzą się nam słuszne, im więcej będzie informacji, tym lepiej chroniony jest sprzedający i kupujący. Są to:

  • szczegółowa data i miejsce zawarcia umowy,
  • marka,
  • rok produkcji,
  • numer silnika i nadwozia,
  • numer rejestracyjny,
  • aktualny przebieg,
  • numer karty pojazdu,
  • kolor auta.

Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu

(WP.PL)
Wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, część 1
(WP.PL)
Wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu, część 2
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz