Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wzrost płacy minimalnej. Firmy mają sposób, będą cięcia etatów

Firmy skrócą czas pracy, by nie dawać rządowej podwyżki płacy minimalnej. Pracownicy będą przechodzić na 3/4 etatu i mogą dostawać nawet mniej niż przed wzrostem najniższej krajowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Płaca minimalna w górę. Pracodawców na to nie stać, będą cięcia etatów

Pracodawcy znaleźli sposób na ominięcie wymuszonego podniesienia płacy minimalnej do 2600 zł - podaje "Rzeczpospolita". Takiego efektu rząd nie przewidział. Części pracodawców nie stać na podwyżki, więc szukają innych rozwiązań niż zwolnienie części załogi.

Dla pracodawcy wzrost minimalnego wynagrodzenia o 350 zł oznacza podwyżkę kosztów zatrudnienia o ponad 420 zł miesięcznie. W skali roku to już 5 tys. zł na jednym pracowniku, więc jak łatwo wyliczyć, przy 20 takich osobach koszt pracodawcy wzrasta rocznie aż o 100 tys. zł.

Ponad 1,5 mln Polaków otrzymuje minimalne wynagrodzenie, czyli obecnie to 2250 zł brutto. Spora część z nich po nowym roku może zostać zmuszona do przejścia na 3/4 etatu, co pracodawcy mają prawo zrobić. Wtedy - licząc już po podwyżce płacy minimalnej, ale przy niepełnym etacie - dostaną 1950 zł brutto miesięcznie, czyli mniej niż na pełnym etacie przy płacy minimalnej na obecnym poziomie.

Jak podkreśla Państwowa Inspekcja Pracy, każdy pracodawca ma prawo organizować pracę w swoim zakładzie w sposób, który uzna za właściwy, pod warunkiem że nie narusza to obowiązujących przepisów prawa pracy. PIP, w przesłanym do "Rz" oświadczeniu, podkreśla, że nie planuje masowych kontroli, ale będzie się sprawie przyglądać, jeśli będą dochodziły informacje o nadużyciach. Płaca minimalna docelowo w 2023 r. ma sięgać aż 4 tys. zł. Jednak, jak widać, pracodawcy nie radzą sobie już z podwyżką o 350 zł.

Obejrzyj: Podwyżka płacy minimalnej. "Czeka nas wzrost inflacji"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2019

JUNIORCI CO NARZEKAJĄ NĄ PRACODAWCÓW ZWALNJIAJCIE SIĘ I OTWIERAJĆCIE FIRMY I PŁAĆ NAWET PO 10 TYSIĘCY W CZYM PROBLEM

21-11-2019

RobinPolski przedsiębiorca to większości przypadków cwaniak, który chce się dorobić w krótkim czasie kosztem innych !!!~kasa jest ale tylko dla niego … Czytaj całość

21-11-2019

Samo_ZuoEj Janusze... idzcie do urzedu załóżcie swoją działalność i niech wasz teraźniejszy szef rozlicza się z wami fakturą. A wy opłacicie sobie skladki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (129)