Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wzrost płacy minimalnej. Firmy mają sposób, będą cięcia etatów

129
Podziel się

Firmy skrócą czas pracy, by nie dawać rządowej podwyżki płacy minimalnej. Pracownicy będą przechodzić na 3/4 etatu i mogą dostawać nawet mniej niż przed wzrostem najniższej krajowej.

Płaca minimalna w górę. Pracodawców na to nie stać, będą cięcia etatów
Płaca minimalna w górę. Pracodawców na to nie stać, będą cięcia etatów (East News)
bEhTOlHF

Pracodawcy znaleźli sposób na ominięcie wymuszonego podniesienia płacy minimalnej do 2600 zł - podaje "Rzeczpospolita". Takiego efektu rząd nie przewidział. Części pracodawców nie stać na podwyżki, więc szukają innych rozwiązań niż zwolnienie części załogi.

Dla pracodawcy wzrost minimalnego wynagrodzenia o 350 zł oznacza podwyżkę kosztów zatrudnienia o ponad 420 zł miesięcznie. W skali roku to już 5 tys. zł na jednym pracowniku, więc jak łatwo wyliczyć, przy 20 takich osobach koszt pracodawcy wzrasta rocznie aż o 100 tys. zł.

bEhTOlHH

Ponad 1,5 mln Polaków otrzymuje minimalne wynagrodzenie, czyli obecnie to 2250 zł brutto. Spora część z nich po nowym roku może zostać zmuszona do przejścia na 3/4 etatu, co pracodawcy mają prawo zrobić. Wtedy - licząc już po podwyżce płacy minimalnej, ale przy niepełnym etacie - dostaną 1950 zł brutto miesięcznie, czyli mniej niż na pełnym etacie przy płacy minimalnej na obecnym poziomie.

Jak podkreśla Państwowa Inspekcja Pracy, każdy pracodawca ma prawo organizować pracę w swoim zakładzie w sposób, który uzna za właściwy, pod warunkiem że nie narusza to obowiązujących przepisów prawa pracy. PIP, w przesłanym do "Rz" oświadczeniu, podkreśla, że nie planuje masowych kontroli, ale będzie się sprawie przyglądać, jeśli będą dochodziły informacje o nadużyciach. Płaca minimalna docelowo w 2023 r. ma sięgać aż 4 tys. zł. Jednak, jak widać, pracodawcy nie radzą sobie już z podwyżką o 350 zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Podwyżka płacy minimalnej. "Czeka nas wzrost inflacji"
bEhTOlHN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhTOlIi
KOMENTARZE
(129)
ss
rok temu
Bez przesady ! Czy są jeszcze jakieś firmy zatrudniające za mniej niż nowa najnizsza krajowa ? Już teraz za takie pieniądze nie można znaleźć chtnego do pracy więc po co to straszenie ?
Albert
2 lata temu
Pretensje do PiS! Tam naprawdę siedzą nieuki...
ddd
2 lata temu
Problem w tym że w Polsce mamy dwa rodzaje pracodawców: 1) Uczciwy człowiek, najczęściej prowadzi niewielki interes i zatrudnia maks 2/3 osoby. Jest on zmuszony do zwolnienia pracownika po podwyżce płacy minimalnej z powodów większych kosztów. Śmieciówki wykorzystuje jak rzeczywiście jest to zlecenie a nie praca. 2) Janusz biznesu/korposzczur którego płaca minimalna średnio interesuje bo wszystkich pracowników ma zatrudnionych na śmieciówkach a z pensji potrąci ryczałt za udostępnienie munduru, odkurzacza lub ewentualnie zrobi inwentaryzacje bez obecności zainteresowanego i ubzdura sobie szkodę w mieniu + wielkie pretensje że pracownikowi nie chce się robić 7 razy w tygodniu. PIP nie ma narzędzi żeby z takim jegomościem się rozprawić.
bEhTOlIj
Ll
2 lata temu
Obecnie w Polsce prowadzenie firmy to horror. Pomimo dużych obrotów zyskownosć B.mała. A Największym obciążeniem jest pracownik. I jeszcz musisz go pilnować czy trzeźwy ....
Glos
2 lata temu
PIP haha a komu oni z pracowników kiedy kolwiek pomogło przymykali oczy 19 lat wraz z bandą czworga na wałek um zlecenie niezgodnych z art22par1 kp
...
Następna strona