Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wzrost płacy minimalnej to koszmar małych firm. Mogą wypaść z rynku

W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie o 350 złotych i wyniesie 2600 złotych. Dla pracodawcy oznacza to podwyżkę kosztów pracy o 420 złotych. Małe przedsiębiorstwa mogą tego nie udźwignąć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Wzrost płacy minimalnej może wywołać zwolnienia m.in. w branży usług ochrony.

O problemie informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Aby go zobrazować, dziennik przywołuje przykład firmy zatrudniającej 200 osób. Podniesienie płacy minimalnej oznacza, że na jednego pracownika nakłady finansowe wzrosną o 420 złotych, bo trzeba jeszcze uwzględnić daniny publiczne. W skali roku to wzrost kosztów pracy o ponad 5 tys. złotych. W przypadku wspomnianych 200 zatrudnionych mówimy o wzroście kosztów na poziomie ponad 1 mln złotych w skali roku.

Część firm, by się dostosować, zdecyduje się na zwolnienia. Niektórzy natomiast podniosą ceny swoich usług. Jak podaje "Rz", w pierwszej kolejności zwalniani będą cudzoziemcy. Wynika to z faktu, że ich zatrudnienie jest z założenia nietrwałe, a także łatwo ograniczyć związane z nim koszty.

To nie koniec, ponieważ rząd zapowiadał wzrost płacy minimalnej do poziomu 4 tys. złotych brutto do 2024 roku.

Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

- A przecież ustawa o minimalnym wynagrodzeniu przewiduje, że takie podwyżki powinny być co roku przedmiotem negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego pomiędzy partnerami społecznymi, a wzrost minimalnego wynagrodzenia powinien uwzględniać aktualną sytuację gospodarczą i prognozy na przyszłość - wskazuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Przeniesienie części obowiązków na działalność gospodarczą nie jest nielegalne.
Podatki po polsku. Część pracy na etacie, część jako zewnętrzna firma

Kozłowski tłumaczy, że prognozy "nie są najlepsze", ponieważ najprawdopodobniej do Polski zbliża się spowolnienie gospodarcze. Może ono spowodować, że przedsiębiorców nie będzie stać na skokowe podwyżki wynagrodzeń.

Wprowadzenie estońskiego systemu zapowiedział podczas expose premier Mateusz Morawiecki.
Estoński CIT w Polsce. Rząd planuje jego wprowadzenie w 2021 r.

Z podniesienia płacy minimalnej skorzysta ok. 1,5 mln osób zatrudnionych w branży usług sprzątania i ochrony, gastronomii, hotelarstwie, turystyce oraz w handlu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mśp, wzrost płacy minimalnej, płaca minimalna, msp, wiadomości, wiadomości, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-12-2019

Wujek Dobra RadaPoczekajcie, aż wybory wygra PO, ustalą płace minimalną na poziomie 1200,00 netto

30-12-2019

banitaJestem za płacą minimalną nawet 5000zł od jutra. Wtedy będę wiedział , że mam zamknąć firmę a moi pracownicy lepiej zarobią w nowej pracy a mi też … Czytaj całość

31-12-2019

OKOI TAK PISOWSKA KASTA DOPROWADZI KRAJ DO RUINY

Rozwiń komentarze (290)