Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Z-15. Jak można otrzymać zasiłek opiekuńczy?

0
Podziel się:

Z-15 jest dokumentem, wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego. Zobacz, kiedy można taki zasiłek otrzymać i jak wypełnić wniosek Z-15.

Zasiłek opiekuńczy można otrzymać po złożeniu wniosku Z-15. Przepisy dotyczące tego zasiłku znajdują się w ustawie o świadczeniach rodzinnych
Zasiłek opiekuńczy można otrzymać po złożeniu wniosku Z-15. Przepisy dotyczące tego zasiłku znajdują się w ustawie o świadczeniach rodzinnych (Pixabay.com)

Zasiłek opiekuńczy może otrzymać osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem. Sposób ubiegania się o zasiłek opiekuńczy zależy w dużej mierze od tego, kto dany zasiłek wypłaca. Po pierwsze czy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany przez pracodawcę, czy przez ZUS, a po drugie czy pracodawca ma profil PUE ZUS.

Zasiłek opiekuńczy – najważniejsze kwestie

Sprawy związane z zasiłkiem opiekuńczym reguluje ustawa o świadczeniach rodzinnych. Specjalny zasiłek opiekuńczy może być wypłacony osobom, które np. nie podejmują pracy zarobkowej albo z niej rezygnują po to, by sprawować stałą opiekę nad osobą, która legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności i wymaga stałej i długotrwałej opieki z powodu znacznie ograniczonej możliwości samodzielnej egzystencji.

Weźmy na początek sytuację, w które pracodawca ma profil PUE ZUS. W takiej sytuacji zwolnienie lekarskie przekazywane jest to pracodawcy. Żeby otrzymać zasiłek opiekuńczy, trzeba złożyć na ręce pracodawcy wniosek Z-15. W przypadku opieki nad dzieckiem będzie to wniosek Z-15A, a jeśli opieką ma być objęty inny członek rodziny, wtedy będziemy mieli do czynienia z wnioskiem Z-15B.

Wniosek ZUS-15 można pobrać ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Warto pamiętać, że w momencie otrzymania kolejnego z rzędu zaświadczenia lekarskiego z powodu opieki nad chorym dzieckiem albo członkiem rodziny, to w sytuacji, jeśli okoliczności się nie zmieniły, nie trzeba składać kolejnego wniosku Z-15.

W sytuacji gdy pracownik ma profil PUE ZUS, to do momentu wprowadzenia nowych wniosków o zasiłek można przesłać do ZUS-u elektroniczne oświadczenie, które pozwali na wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Jak wypełnić Z-15?

Wypełnianie Z-15 zaczynamy od wpisania swojego numeru PESEL. Potem uzupełniamy wniosek dokładnymi danymi osobowymi. Potem określamy okres, za który ubiegamy się o zasiłek opiekuńczy. Trzeba wpisać daty, w których wnioskodawca będzie sprawował opiekę. Jeśli wnioskodawca otrzymał zwolnienie lekarskie, to powinien wpisać do wniosku jego numer.

W kolejnym punkcie należy wpisać dokładne dane dziecka, nad którym sprawujemy opiekę. Musimy podać numer PESEL dziecka lub numer dokumentu tożsamości i datę urodzenia. Jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, to trzeba takie coś zaznaczyć we wniosku.

W przypadku zmiany płatnika składek w ciągu roku kalendarzowego to trzeba we wniosku podać informację czy od poprzedniego płatnika otrzymało się zasiłek opiekuńczy, czy nie.

W dalszej części podajemy dane ojca dziecka, a potem małżonka (jeśli nie jest ojcem). Trzeba będzie też we wniosku podać dane dotyczące innego członka rodziny, który otrzymał zasiłek opiekuńczy.

Na samym końcu podajemy numer rachunku bankowego, na który ma być przelany zasiłek opiekuńczy. Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest przez okres zwolnienia lekarskiego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)