Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Leasing konsumencki dostał zielone światło

0
Podziel się

Dziś wchodzą w życie przepisy umożliwiające osobom prywatnym nabywanie samochodu czy sprzętu AGD na podstawie umowy leasingu.

Leasing konsumencki dostał zielone światło
(XWL/CC/Flickr)
bEgUBCWd

Dziś wchodzą w życie przepisy umożliwiające osobom prywatnym *nabywanie *samochodu czy sprzętu AGD na podstawie umowy leasingu, co do tej pory przysługiwało jedynie przedsiębiorcom.

W ten sposób osoby fizyczne uzyskują alternatywę dla kredytu. W wielu przypadkach może się okazać, że oferta leasingu będzie od niego korzystniejsza. Co prawda już wcześniej niektóre firmy posiadały leasing konsumencki w swych ofertach, jednak niejasności prawne ograniczały w poważnym stopniu jego popularność. Przykładowo dotychczas firmy leasingowe musiały zaliczać do swoich przychodów część rat płaconych przez osoby indywidualne.

Podstawową przewagą leasingu nad kredytem jest to, że łatwiej go uzyskać. Wszystko dlatego, że udzielające go banki posiadają lepsze zabezpieczenie transakcji. Przez cały czas pozostają bowiem właścicielem leasingowanego przedmiotu.

bEgUBCWf

Po zakończeniu okresu leasingu przysługuje nam jednak prawo jego pierwokupu, co oznacza, że nie musimy się z nim rozstawać, jeśli nie chcemy. Odróżnia to wyraźnie leasing od najmu i dzierżawy.

Z drugiej jednak strony brak tytułu własności może być poważnym mankamentem dla leasingobiorców. W sytuacji pogorszenia ich kondycji finansowej nie mogą bowiem spieniężyć leasingowanego przedmiotu, by spłacić swoje zobowiązania, co jest możliwe przy kredycie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/ile;kosztuje;rezygnacja;z;leasingu,112,0,702576.html) Ile kosztuje rezygnacja z leasingu?
Rząd wprowadzając nowe prawo liczy na to, że powstanie rynek warty 4 mld zł. Adam Szejnfeld z PO, który uczestniczył w przygotowywaniu nowych regulacji, jest przekonany o korzyściach, które z nich płyną: - _ Konsument będzie miał wreszcie szerszą gamę wyboru - dzisiaj musi kupić albo za gotówkę, albo na raty, czy też w kredycie. Dostanie teraz kolejne rozwiązanie - leasing. W ramach budżetu rodzinnego rozstrzygnie, które rozwiązanie wybierze _.

Szejnfeld przekonuje, że nowe prawo jest korzystne nie tylko dla konsumentów, ale też dla przedsiębiorców i dla budżetu państwa. - _ Liczymy, że leasing konsumencki stworzy nowy rynek warty około 4 miliardów złotych. To powoduje, że przedsiębiorca zajmujące się leasingiem mogą zwiększyć obroty i zatrudnienie. A mając większe dochody będą zwiększać wpływy do budżetu państwa w postaci podatków dochodowych, VAT, czy składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne _ - zaznaczył Szejnfeld. Według jego oceny, po wejściu w życie nowych przepisów uruchomiony zostanie w pierwszej kolejności rynek leasingu konsumenckiego samochodów.

bEgUBCWl

Dla instytucji finansowych najbardziej opłacalne jest udzielanie leasingu na przedmioty dużej wartości. W pierwszej kolejności będą więc to samochody czy nieruchomości, a dopiero później sprzęt RTV i AGD.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t136566.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/brytyjczycy;zyja;coraz;gorzej;i;na;kredyt,62,0,857150.html) Brytyjczycy żyją coraz gorzej i na kredyt Finanse Brytyjczyków są w coraz gorszej kondycji. Muszą pożyczać, by sprostać rosnącym kosztom życia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t131257.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/po;obiecuje;spready;walutowe;spadna,6,0,852998.html) PO obiecuje: Spready walutowe spadną Platforma Obywatelska złożyła projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim. Dzięki niemu banki nie będą mogły zasłaniać się aneksami do umów - obiecuje poseł Sławomir Neumann.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t17634.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jesli;nie;moga;utrzymac;mieszkania;powinni;je;zmienic;na;mniejsze,89,0,845913.html) Jeśli nie mogą utrzymać mieszkania, powinni je zmienić na mniejsze Rząd przygotowuje zmiany w prawie ochrony lokatorów. Chodzi m.in. o zasady ustalania czynszów przez gminy, stopniowe ograniczenie dodatków mieszkaniowych oraz większą elastyczność komunalnych zasobów mieszkaniowych.
bEgUBCWG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)