Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Leasingu konsumencki a oczekiwania rynku

0
Podziel się:

Od kredytu różni się on przede wszystkim tym, że konsument nie nabywa samodzielnie dobra konsumpcyjnego, tylko czyni to za niego wyspecjalizowana firma.

Leasingu konsumencki a oczekiwania rynku
(Robert Couse-Baker/CC/Flickr)

Dostosowane z dniem 1 lipca 2011 roku przepisy podatkowe sprawiają, że także konsumenci mogą korzystać z pełnej gamy produktów, jakie daje leasing.

Od kredytu różni się on przede wszystkim tym, że konsument nie nabywa samodzielnie dobra konsumpcyjnego, tylko czyni to za niego wyspecjalizowana firma. Posiada ona zwykle bogate doświadczenie we współpracy z producentami i dostawcami i wynikające z tego dobre warunki zakupu, ubezpieczenia, serwisowania przedmiotów leasingu.

Przeprowadzone w 2010 roku przez CBM Indicator badania marketingowe wskazują, że konsumenci najchętniej (88,5 proc) korzystaliby z leasingu przy nabywaniu/użytkowaniu pojazdów.

Czy leasing może zaspokoić te potrzeby? Wydaje się, że tak, ponieważ rynek leasingu pojazdów to najbardziej rozwinięty segment rynku leasingu, gdzie 94 proc. dostawców i producentów poleca właśnie usługi leasingu. Konsumenci zapytani o zalety i wady leasingu, w pierwszym przypadku wskazywali najczęściej (poza oczywistym faktem, że nie trzeba dysponować środkami w wysokości 100 proc. wartości przedmiotu) takie korzyści jak: niższe koszty zakupu, ubezpieczenia, uproszczoną procedurę, mniejsze formalności z zakupem, jak również mniejsze oczekiwania co do zabezpieczeń w porównaniu do innych form finansowania. Na kolejnym miejscu z 30 proc. poparciem wymieniono zaletę, polegającą na tym, że konsument może korzystać z przedmiotu praktycznie jak właściciel, a nie musi przy tym, tak jak np. w kredycie spłacić 100 proc. jego wartości.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/ile;kosztuje;rezygnacja;z;leasingu,112,0,702576.html) Ile kosztuje rezygnacja z leasingu?
Jako główne wady leasingu wskazano fakt, iż nie jest się właścicielem przedmiotu leasingu, a także że można go utracić np. w wyniku zaprzestania płatności. Trudno jednak tą wadę wyeliminować, czy przynajmniej jej przeciwdziałać, skoro praktycznie wszystkie zalety leasingu wywodzą się właśnie z tego faktu, że nie jest się właścicielem użytkowanego dobra.

Konsumenci zapytani o to, czy byliby zainteresowani leasingiem samochodu, w którym po zapłaceniu ostatniej raty staną się jego właścicielem, w 62 proc. potwierdzili zainteresowanie taka ofertą. 31 proc. konsumentów wyraziło swoje zainteresowanie umową, na podstawie, której byliby zobowiązani do spłaty 60-70 proc. wartości samochodu (w zależności od długości umowy odpowiednio 3-4 lata), a po zakończeniu umowy zwróciliby auto firmie leasingowej i gdyby byli zainteresowani kolejnym samochodem, zawarliby nowa umowę leasingu. W takim wariancie opłaty z jednej strony byłyby niższe o wartości niespłacanego kapitału, z drugiej jednak byłyby podwyższone o koszty wynikające z eksploatacji auta.

Trafiające po umowie leasingu 3-4 letnie auta do wtórnego obrotu mogłyby w dłuższym okresie czasu odmłodzić nasz rynek motoryzacyjny, a także z uwagi na stosowane dzisiaj w szerokim zakresie proekologiczne rozwiązania, także wpłynąć pozytywnie na stan naszego środowiska naturalnego. Na rynku europejskim, w krajach o dojrzałych rynkach, udział konsumentów w rynku leasingu ruchomości sięgał w ostatnich latach 30-40 proc.. W 2010 roku średnio w Europie wskaźnik ten osiągnął poziom 17 proc. a w krajach Europy Centralnej i Wschodniej - proc. 15 proc. Mamy nadzieję, że także wśród polskich konsumentów leasing będzie się cieszył dużą popularnością.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t35120.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;nalezy;rozliczyc;leasing;zagraniczny,85,0,867669.html) Jak należy rozliczyć leasing zagraniczny Niezależnie od tego czy korzystamy z leasingu krajowego czy zagranicznego, mamy do dyspozycji jego dwa warianty: operacyjny i finansowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wynajem;auta;dla;firmy;-;kiedy;sie;oplaca,206,0,743886.html) Wynajem auta dla firmy - kiedy się opłaca? Wypożyczenie samochodu w systemie dziennym jest kosztowne, za to umowa na długi termin mało elastyczna. Alternatywą dla firm może być wynajem średnioterminowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t26182.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/oplata;wstepna;w;leasingu;-;kiedy;moze;byc;kosztem,71,0,697415.html) Opłata wstępna w leasingu - kiedy może być kosztem? Przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na właściwe sformułowanie umowy. Inaczej fiskus zakwestionuje zaliczenie opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)