Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polski leasing na drugim miejscu w Europie

0
Podziel się

Pod względem dynamiki rok do roku jesteśmy liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy .

Polski leasing na drugim miejscu w Europie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bErkKvdx

Federacja Europejskich Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope podała, że w 2010 r. wzrost rynku leasingu w Polsce, przy wartości udzielonego finansowania na poziomie 27 mld zł, wyniósł prawie 21 proc., podczas gdy średnia dla Europy była na poziomie niecałych 5 proc. Pod względem dynamiki rok do roku jesteśmy liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy .

Z danych opublikowanych przez Leaseurope wynika , że w Europie w 2010 r. sfinansowano środki trwałe o wartości prawie 880 mld zł, a więc jedynie o 4,6 proc. więcej niż w 2009 r. Około 60 mld zł tej wartości finansowania przypadło na firmy leasingowe z Europy Środkowo-Wschodniej. W naszym regionie wzrost był minimalny: jedynie 2 proc.

Eksperci uważają, że przyrosty osiągane przez naszą branżę to sygnał trendu i choć w kolejnych półroczach będą one coraz mniej spektakularne, to - o ile polska gospodarka nie zostanie mocno zachwiana w kontekście zawirowań na rynkach globalnych - trend wzrostowy powinien być trwały.

bErkKvdz

_ - W czasie kryzysu wyniki sprzedaży polskich firmy leasingowych spadały, ale szybko też wróciły na ścieżkę przedkryzysowego wzrostu. Dynamika na poziomie 21 proc. na tle blisko 5 proc. wzrostu całej Europy świadczy przede wszystkim o potencjale inwestycyjnym polskich przedsiębiorstw i całej gospodarki. W innych krajach tego nie widać, przynajmniej, jeśli za barometr przyjmiemy wyniki leasingu _- komentuje Wojciech Nowacki, prezes Zarządu BZ WBK Finanse & Leasing.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wynajem;auta;dla;firmy;-;kiedy;sie;oplaca,206,0,743886.html) Wynajem auta dla firmy - kiedy się opłaca?
Po fatalnym 2009 r., w którym cały rynek leasingu w Polsce skurczył się o 30 proc., kolejne miesiące pokazywały poprawę sytuacji. W pierwszym półroczu 2010 r. leasingodawcy sfinansowali aktywa o łącznej wartości o 5 proc. większej niż w roku poprzednim, a po dwunastu miesiącach 2010 r. dynamika r/r wyniosła już prawie 21 proc.

W 2011 r. jest coraz lepiej. _ W pierwszym kwartale tego roku wartość finansowania w leasingu wzrosła o ponad jedną czwartą w odniesieniu do pierwszego kwartału 2009 r. Wiele wskazuje na to, że pierwsze półrocze również zakończy się na dużym plusie, a w całym 2011 r. branża leasingowa może osiągnąć wzrost nawet powyżej 20 proc. _- ocenia Wojciech Nowacki

Siłą napędową leasingu w Polsce pozostają ruchomości, na które udzielono w 2010 r. o 23 proc. więcej finansowania niż w roku poprzednim. Jest to druga dynamika znacznie powyżej ogólnoeuropejskiej średniej wynoszącej +3 proc. Jeśli chodzi o leasing nieruchomości, to podczas gdy w całej Europie wzrost wyniósł ponad 15 proc., w Polsce odnotowano spadek (z wynikiem -23 proc., znajdujemy się w drugiej dziesiątce zestawienia).

bErkKvdF
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t35120.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;nalezy;rozliczyc;leasing;zagraniczny,85,0,867669.html) Jak należy rozliczyć leasing zagraniczny Niezależnie od tego czy korzystamy z leasingu krajowego czy zagranicznego, mamy do dyspozycji jego dwa warianty: operacyjny i finansowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/ile;kosztuje;rezygnacja;z;leasingu,112,0,702576.html) Ile kosztuje rezygnacja z leasingu? Przedsiębiorca, który chce rozwiązać umowę przed upływem 2 lat musi dopłacić podatek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t26182.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/oplata;wstepna;w;leasingu;-;kiedy;moze;byc;kosztem,71,0,697415.html) Opłata wstępna w leasingu - kiedy może być kosztem? Przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na właściwe sformułowanie umowy. Inaczej fiskus zakwestionuje zaliczenie opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodu.
bErkKvea
kraj
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)