Notowania

energia
14.11.2019 19:22

Zamrożenie cen prądu jest "nie do utrzymania". Minister Kwieciński nie ma złudzeń

Obecne zamrożenie cen prądu obowiązuje tylko do końca roku, dlatego też rodzą się pytania, ile zapłacimy za energię w 2020 roku. Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński jednoznacznie ocenił, że obecnego mechanizmu nie uda się państwu utrzymać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Zamrożenie cen prądu będzie już problemem następcy Jerzego Kwiecińskiego. (Fot: European Committee of the Regions)

– Mechanizm, w którym państwo będzie utrzymywało takie same ceny energii dla wszystkich użytkowników, czyli zarówno biznesu, samorządów jak i osób fizycznych, jest nie do utrzymania – powiedział Kwieciński, cytowany przez portal biznesalert.pl.

Polityk jednak nie zdobył się na jednoznaczną deklarację w sprawie przyszłorocznych cen energii. Na pytanie, czy rozwiązaniem będzie częściowe zahamowanie wzrostu cen energii, stwierdził, że odpowiedź na to pytanie leży po stronie Tadeusza Kościńskiego – jego następcy na stanowisku ministra finansów.

– To brzmi dobrze, ale VAT (który jest elementem rachunku za energię – red.) jest głównym źródłem wpływów do budżetu. To około 50 proc. wpływów. Zawsze rozwiązania, które stanowią wyłom, nie są dobrymi rozwiązaniami – ocenił były już minister.

Zobacz także: Zniesienie limitu składek ZUS. "Niesamowita huśtawka"

Kwieciński wskazał, że za prąd płacimy mniej niż rok temu dzięki rozporządzeniu zamrażającym ceny energii. Zakłada ono, że ceny dla części odbiorców (klientów indywidualnych, samorządów, szpitali, najmniejszych firm) przez cały 2019 rok pozostają zamrożone na poziomie z 2018 roku.

– Wydaje się, że w dłuższej perspektywie jest to nie do utrzymania. Na pewno (jednak) należy dbać o społeczeństwo dlatego, że w Polsce występuje zjawisko ubóstwa energetycznego. W koszyku kosztów gospodarstw domowych jest to nadal znaczący wydatek. Państwo musi pamiętać o swoich obywatelach – stwierdził Kwieciński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

PiadaWenezuela coraz bliżej , skok inflacji wywoła wzrost strajków o zwiększenie wypłat i tak szybciutko hiperinflacja

14-11-2019

MajaZastanawiam się, czy autorzy takich artykułów dostają rachunki za prąd. Ja akurat dostaje. Juz sezon z rzędu, jak byk jest napisane, ze podwyższają … Czytaj całość

14-11-2019

Adammacie swój kochany pis;/ inflacja, kłamstwa, kradzieże, nawet niepełnosprawnym zabierają pieniądze, ciemnota i nacjonalizm. Cofnęliśmy się o 30 lat

Rozwiń komentarze (42)