Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakiet "100 zmian dla firm". Morawiecki: co cztery dni jedna dobra zmiana

Nie bójmy się tego powiedzieć: nasza gospodarka małym i średnim biznesem stoi. MSP generują co drugą złotówkę PKB i ten udział rośnie. To prawie 2 mln firm - pisze wicepremier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ARTUR BARBAROWSKI/EAST NEWS)

Prawie 90 proc. pakietu "100 zmian dla firm" działa, a jedna dobra zmiana dla biznesu wchodzi średnio co cztery dni w życie - pisze wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na łamach wtorkowego, specjalnego wydania "Dziennika Gazety Prawnej".

Wtorkowe wydanie DGP jest wydaniem specjalnym, w którym gazeta oddała swoje łamy "głównym aktorom gospodarki"; w roli publicystów zgodzili się wystąpić m.in. przedstawiciele rządu, administracji, biznesu.

W swoim tekście wicepremier pisze o polskim sektorze MSP. "Nie bójmy się tego powiedzieć: nasza gospodarka małym i średnim biznesem stoi. MSP generują co drugą złotówkę PKB i ten udział rośnie. To prawie 2 mln firm. Około 1 mln z nich to przedsiębiorstwa rodzinne, a więc w dużej części kapitał na lata. Polski kapitał" - podkreśla Morawiecki.

Zwraca jednak uwagę na problemy polskiego sektora MSP, takie jak wysoka skala samozatrudnienia czy bariery biurokratyczne, szczególnie odczuwane przez mniejsze firmy. - Na zmiany w podejściu państwa do przedsiębiorców nie ma lepszego momentu. Wiele firm założono od razu po 1989 r., a to oznacza, że ich właściciele osiągają właśnie lub osiągną wkrótce wiek emerytalny - podkreśla Morawiecki.

W tym kontekście wskazuje na pakiet "100 zmian dla firm". "Prawie 90 proc. pakietu działa, a jedna dobra zmiana dla biznesu wchodzi średnio co cztery dni w życie. Finalizujemy rządowe prace nad Konstytucją dla biznesu. Wprowadzi ona - w bardzo konkretny i wymierny sposób - nową jakość relacji na linii firma - instytucje państwa" - pisze Morawiecki, przypominając, że pod koniec września rząd przedstawił pakiet uproszczeń podatkowych, które pozwolą firmom zaoszczędzić prawie 4 mld zł w 10 lat.

- Nie sądzę, aby Bank of America pomylił się w "Small Business Owner Report", podając, że zarządzanie małym przedsiębiorstwem jest trzy razy bardziej stresujące od wychowywania dziecka. A skoro tak, to warto, aby właściciele firm i ich pracownicy czuli, że mają w polskim rządzie partnera, który o nich dba i pamięta - podkreśla Morawiecki.

Zobacz także: Minął rok od wielkiego audytu PiS

Tagi: 100 zmian dla firm, wiadomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2017

StefanGdyby były jakies korzystne zmiany, to na pewno bym to odczuł. Nie zlikwidowałbym działalności. Pamiętam obiecanki o niepłaceniu na ZUS, likwidacji … Czytaj całość

24-10-2017

gazowniko tak, żeby wam ulżyć, dowalę JPK od stycznia.

24-10-2017

interSzczególne udogodnienie JPK od stycznia, szczególnie dla jednoosobowych mikroprzedsiębiorstw prowadzących ręcznie KPiR. Nawet minister nie odróżnia … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (68)