Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Pakiet "100 zmian dla firm". Morawiecki: co cztery dni jedna dobra zmiana

68
Podziel się:

Nie bójmy się tego powiedzieć: nasza gospodarka małym i średnim biznesem stoi. MSP generują co drugą złotówkę PKB i ten udział rośnie. To prawie 2 mln firm - pisze wicepremier.

Pakiet "100 zmian dla firm". Morawiecki: co cztery dni jedna dobra zmiana
(ARTUR BARBAROWSKI/EAST NEWS)

Prawie 90 proc. pakietu "100 zmian dla firm" działa, a jedna dobra zmiana dla biznesu wchodzi średnio co cztery dni w życie - pisze wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na łamach wtorkowego, specjalnego wydania "Dziennika Gazety Prawnej".

Wtorkowe wydanie DGP jest wydaniem specjalnym, w którym gazeta oddała swoje łamy "głównym aktorom gospodarki"; w roli publicystów zgodzili się wystąpić m.in. przedstawiciele rządu, administracji, biznesu.

W swoim tekście wicepremier pisze o polskim sektorze MSP. "Nie bójmy się tego powiedzieć: nasza gospodarka małym i średnim biznesem stoi. MSP generują co drugą złotówkę PKB i ten udział rośnie. To prawie 2 mln firm. Około 1 mln z nich to przedsiębiorstwa rodzinne, a więc w dużej części kapitał na lata. Polski kapitał" - podkreśla Morawiecki.

Zwraca jednak uwagę na problemy polskiego sektora MSP, takie jak wysoka skala samozatrudnienia czy bariery biurokratyczne, szczególnie odczuwane przez mniejsze firmy. - Na zmiany w podejściu państwa do przedsiębiorców nie ma lepszego momentu. Wiele firm założono od razu po 1989 r., a to oznacza, że ich właściciele osiągają właśnie lub osiągną wkrótce wiek emerytalny - podkreśla Morawiecki.

W tym kontekście wskazuje na pakiet "100 zmian dla firm". "Prawie 90 proc. pakietu działa, a jedna dobra zmiana dla biznesu wchodzi średnio co cztery dni w życie. Finalizujemy rządowe prace nad Konstytucją dla biznesu. Wprowadzi ona - w bardzo konkretny i wymierny sposób - nową jakość relacji na linii firma - instytucje państwa" - pisze Morawiecki, przypominając, że pod koniec września rząd przedstawił pakiet uproszczeń podatkowych, które pozwolą firmom zaoszczędzić prawie 4 mld zł w 10 lat.

- Nie sądzę, aby Bank of America pomylił się w "Small Business Owner Report", podając, że zarządzanie małym przedsiębiorstwem jest trzy razy bardziej stresujące od wychowywania dziecka. A skoro tak, to warto, aby właściciele firm i ich pracownicy czuli, że mają w polskim rządzie partnera, który o nich dba i pamięta - podkreśla Morawiecki.

Zobacz także: Zobacz także: Minął rok od wielkiego audytu PiS
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(68)
Krzysztof
5 lata temu
Małe firmy plajtują, a te większe obierają coraz bardziej popularne kierunki takie jak Cypr czy Malta. A tu mydlenie oczu o dobrej zmianie i nękanie przedsiębiorców nowymi przepisami.
Wojciech
5 lata temu
Kiedy zmniejszycie zus dla małych firm niech będzie naliczany od dochodu firmy, państwo zabija mikro przedsiębiorstwa. Zmniejszenie danin dla małych firm poprawi samozatrudnienie przyniesie nowe miejsca pracy co przełoży się na lepszą kondycję finansową zusu, ja to wiem wicepremier chyba też więc dlaczego tego nie zrobi. W Anglii są śmiesznie małe obciążenia dla firm jest ponadto wiele udogodnień przez co przedsiębiorczość mikro firm kwitnie i nie ma tam problemu z emeryturami.
prezes Jarek
5 lata temu
Jak historyk może się znać na gospodarce?To tak ja świnie nauczyć latać! Nie da się!
Olo
5 lata temu
Polska staje się socjalną Francją, rajem dla nierobów. Morawiecki i jego pomysły jeszcze utwierdzą ten stan walcząc z ludźmi którzy mają jakieś aspiracje i jeszcze nie wyjechali z tego smutnego kraju.
Zbysiu
5 lata temu
Czy to nie nazywa się cynizm ?
...
Następna strona