Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

100 mln zł na restrukturyzację firm od resortu skarbu

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy pieniądze będą mogli wykorzystać na ratowanie swoich firm.

100 mln zł na restrukturyzację firm od resortu skarbu
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bFdPexGZ

Ministerstwo Skarbu Państwa zarezerwowało 100 mln zł dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z pomocy publicznej na ratowanie lub restrukturyzację swoich firm.

Rzecznik MSP Maciej Wewiór (na zdjęciu) powiedział w poniedziałek, że delegatury resortu mają czas do 14 stycznia na zaopiniowanie wniosków od przedsiębiorców ubiegających się o tę pomoc oraz przesłanie ich do MSP.

Wnioski o udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorcy mogli składać do 14 grudnia 2009 r. w delegaturach ministerstwa w zależności od siedziby firmy. Środki na ten cel mają pochodzić z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

bFdPexHb

_ - Po zaopiniowaniu wniosków przez delegatury, muszą być one jeszcze opiniowane przez departamenty nadzoru w Ministerstwie Skarbu Państwa. Następnie ministrowi skarbu są przedstawiane rekomendacje w sprawie każdej spółki, ubiegającej się o pomoc. Wniosek, po pozytywnym rozpatrzeniu, kierowany jest do Brukseli. _

_ - Ma ona dwa miesiące na jego rozpatrzenie. W przypadku dodatkowych pytań, kierowanych bezpośrednio do spółki, od momentu udzielenia odpowiedzi Bruksela ma kolejne dwa miesiące na ich przeanalizowanie _ - wyjaśnił rzecznik MSP. Pomoc publiczna przyznawana na restrukturyzację firm w krajach członkowskich powinna mieć zgodę Komisji Europejskiej.

Wewiór podkreślił, że delegatury MSP mają czas do 14 stycznia na przesłanie do resortu zaopiniowanych wniosków. _ - Dopiero po tym terminie będziemy wiedzieli, ilu przedsiębiorców ubiegało się o pomoc publiczną. Z kolei informacja o tym, ilu przedsiębiorców otrzymało pomoc publiczną, będzie znana dopiero w okolicach czerwca _ - zaznaczył.

Rzecznik MSP poinformował, że przedsiębiorstwa państwowe oraz spółki Skarbu Państwa same określają we wniosku kwotę oraz formę pomocy, o jaką występują. Mogą to być dotacje, pożyczki lub dokapitalizowanie (Skarb Państwa obejmuje akcje w danym przedsiębiorstwie w zamian za wniesiony kapitał).

bFdPexHh

W latach 2003-2005 w zależności od wielkości firma otrzymywała od kilku do kilkunastu milionów złotych pomocy publicznej.

bFdPexHC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)