Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

1 listopada w sobotę – dodatkowy dzień wolny

0
Podziel się:

1 listopada - Wszystkich Świętych to drugie w tym roku święto, które przypadło na sobotę. Przypomnijmy ogólną zasadę - jeżeli święto przypada w sobotę pracodawca powinien wyznaczyć zamiast niego inny dzień wolny od pracy

.

Od 1 maja 2001 roku, zgodnie z art. 129 Kodeksu pracy, obowiązuje zasada 5-cio dniowego tygodnia pracy. Natomiast na mocy Ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 z późn. zm.) wolne od pracy są niedziele i święta.

A zatem zgodnie z zasadą 5-cio dniowego tygodnia pracy - do obowiązków pracodawcy należy wyznaczenie w ciągu roku kalendarzowego 52 dni wolnych - niezależnie od tego, w jakie dni przypadają święta.

W zakładach pracy, gdzie dniami wolnymi z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy wyznaczone zostały soboty i w te właśnie dni wypada święto - pracodawca wyznacza zamiast niego inny dzień wolny od pracy w celu zapewnienia pracownikom w roku kalendarzowym 52 dni wolnych od pracy.

Zasadę rekompensaty „sobotnich” świąt dodatkowym dniem wolnym od pracy potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14.11.2001 r. (syg. akt. III ZP 20/01).

Zgodnie z sentencją wyroku:
czas pracy nie może przekraczać w przyjętym okresie rozliczeniowym norm określonym w art. 129 § 1 Kodeksu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Wystąpienie święta będącego dniem wolnym od pracy (art. 138 § 1 K. p.) w innym niż niedziela dniu tygodnia powoduje odpowiednie zmniejszenie liczby dni, a tym samym godzin pracy”.

prawo pracy
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)