Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

236 mln zł z funduszy UE dla e-przedsiębiorców

0
Podziel się:

Pulę środków unijnych dla przedsiębiorców zwiększono o 100 mln zł.

236 mln zł z funduszy UE dla e-przedsiębiorców
(Nyul/Dreamstime)

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zwiększyło o 100 mln zł pulę środków unijnych dla przedsiębiorców, którzy pod koniec października ub.r. złożyli wnioski o dofinansowanie swoich pomysłów na elektroniczny biznes. Zamiast 135 przyznano im 236 mln zł.

Listę projektów, które otrzymały dofinansowanie, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi na swoich stronach internetowych w środę.

Trzeci konkurs na unijną pomoc dla osób prowadzących usługi w formie elektronicznej odbył się pod koniec października ub.r. W pierwszym dniu składania wniosków w Warszawie ustawiła się kolejka chętnych.

_ - W związku z dużym zainteresowaniem postanowiliśmy zwiększyć pulę dostępnych środków dla e-przedsiębiorców, dzięki czemu dofinansowanie otrzyma 335 projektów w łącznej kwocie 236 mln zł _ - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski.

Jak podał, na usługi elektroniczne przewidziano w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG) do 2013 roku 1,6 mld zł, z czego do tej pory, po tym naborze wniosków, rozdysponowano 850 mln zł. _ - Reszta środków będzie przeznaczona na przyszłe projekty. Zmieniamy kryteria, żeby zwiększyć ich jakość _ - zaznaczył Pawłowski.

_ Zmieniają się kryteria oceny projektów w tym działaniu. Będziemy przede wszystkim oceniać według kryteriów merytorycznych, żeby wyłonić najbardziej innowacyjne i zaawansowane technicznie projekty. Ponadto będzie przyjmować wnioski przez internet _ - powiedziała prezes PARP Bożena Lubińska-Kasprzak.

Jak dodała, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie chciała także w innych działaniach umożliwić składanie wniosków o unijne dofinansowanie tą drogą.

Wśród projektów z październikowego naboru, którym przyznano finansowanie wymieniła portale w tym społecznościowe, usługi i serwisy internetowe np. z zakresu elektronicznego obiegu dokumentów, a także internetowe bazy danych i platformy np. z książkami w formie elektronicznej. _ Jeden projekt mógł maksymalnie otrzymać ok. 850 tys. zł dofinansowania, średnio przyznano 650 tys. zł na jeden projekt _ - powiedziała Lubińska-Kasprzak.

Prezes PARP przewiduje, że następny nabór wniosków rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia, po wejściu w życie rozporządzenia z nowymi kryteriami wyboru. Do wzięcia będzie prawdopodobnie ok. 140 mln zł. O dofinansowanie będą mogły starać się firmy, które działają nie dłużej niż 12 miesięcy. Pomoc mogą otrzymać firmy wytwarzające produkty cyfrowe konieczne do świadczenia e-usług.

Środki na ten cel pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego budżet na lata 2007-2013 wynosi 8,3 mld euro. Jak powiedział Pawłowski, środki z tego programu wykorzystane są już w ok. 45 procentach.

unia
zarządzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)