Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
klaster
15.04.2011 06:34

4 mln zł na wsparcie i promocję klastrów

Z badania PARP wynika, że klastry mają problemy i potrzeby m.in. natury prawnej i niewystarczające zaplecze finansowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AndreasReh/iStockphoto)

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości chce przeznaczyć 4 mln zł na poprawę konkurencyjności i innowacyjności polskich klastrów. Realizacja tego zamierzenia potrwa 20 miesięcy.

Przedsięwzięcie PARP _ Polskie klastry i polityka klastrowa _ ma się koncentrować m.in. na promocji klastrów, ich oferty rynkowej i możliwości współpracy w kraju i za granicą, dotyczącej m.in. badań i rozwoju.

- _ Chcemy zaprosić do debaty przedsiębiorców, którzy mają już doświadczenie w prowadzeniu klastrów i ich rozwijaniu. Abyśmy wiedzieli, z jakimi problemami się borykają, co jest im potrzebne, aby rozwijali swoją działalność, nie tylko w Polsce, ale też na rynkach zagranicznych _ - powiedziała zastępca prezesa PARP Aneta Wilmańska.

Z badania przeprowadzonego przez PARP w 2010 roku _ Benchmarking klastrów w Polsce - 2010 _ wynika, że klastry mają problemy i potrzeby m.in. natury prawnej, niewystarczające zaplecze finansowe, brakuje im odpowiedniej kadry.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t39453.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/bedzie;latwiej;o;premie;technologiczna,167,0,811687.html) Będzie łatwiej o premię technologiczną
- _ Chcemy stworzyć płaszczyznę dialogu pomiędzy instytucjami publicznymi i podmiotami żywo zainteresowanymi rozwojem klastrów w Polsce. Klastry z założenia opierają się na współpracy między uczestnikami. Aby je stworzyć, interesariusze muszą współdziałać także z resortami, m.in. gospodarki, nauki iË rozwoju regionalnego oraz samorządami. Zależy nam na wypracowaniu konkretnych rozwiązań sprzyjających rozwojowi klastrów _ - podkreśliła Wilmańska.

Klaster to geograficzna koncentracja wzajemnie powiązanych firm, działających w pokrewnych sektorach, i związanych z nimi instytucji - np. uniwersytetów, instytucji finansowych, naukowo-badawczych. Dzięki współpracy osiągają lepsze wyniki w działalności innowacyjnej. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce Dolina Lotnicza działająca na Podkarpaciu.

- _ Klastry funkcjonują w bardzo różnych branżach: w wysoko innowacyjnych i tych mniej innowacyjnych. W Polsce najwięcej klastrów jest z branży informatyki, lotnictwa, telekomunikacji. Ich wsparcie jest jednym z naszych kluczowych celów _ - powiedziała prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t82323.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/sejm;uchwalil;premie;innowacyjne;dla;firm,228,0,765668.html) Sejm uchwalił premie innowacyjne dla firm
Przedstawiciele PARP mówili, że w ostatnich latach dynamicznie rośnie zainteresowanie klastrami. Powstają różne inicjatywy, których celem jest rozwój silnych i konkurencyjnych specjalizacji gospodarczych.

Dzięki powiązaniom w ramach klastra łatwiejszy staje się transfer nowoczesnych rozwiązań, w tym technologicznych. - _ Kiedy 8 lat temu tworzyliśmy klaster Dolina Lotnicza, uczestniczyło w nim 18 firm zatrudniających niespełna 9 tys. pracowników. Wartość eksportu elementów konstrukcyjnych, samolotowych części, sięgała 250 mln dolarów. Dziś nasz klaster liczy 85 spółek, w których pracuje ponad 22 tys. specjalistów, sprzedaż podzespołów przyniosła w 2010 r. około miliarda dolarów przychodów _ - powiedział dyrektor Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza Andrzej Rybka.

Przedsięwzięcie PARP będzie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 2.1.3. Z kolei z programu _ Innowacyjna gospodarka _ na lata 2007-2013 PARP ma na rozwój klastrów ponad 400 mln zł. Agencja podpisała już 7 umów na około 100 mln zł. Jak poinformowała PAPR, na inwestycje, m.in. szkolenia i doradztwo, klaster może otrzymać z UE prawie 20 mln zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t126427.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/marnujemy;dotacje;na;e-biznes;zostalo;245;mln,112,0,801136.html) Marnujemy dotacje na e-biznes, zostało 245 mln Polska Agencja Rozwoju Przemysłu rozdysponowała kwotą 74,7 miliona złotych z puli, która liczy 320 milionów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t127050.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;opieszalosc;rzadu;dotacje;do;zwrotu,215,0,773847.html) Przez opieszałość rządu dotacje do zwrotu? Firmy, samorządy czy uczelnie, będą musiały zwrócić część przyznanych pieniędzy?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t92855.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;szosta;od;konca;w;ue;dystans;rosnie,97,0,764001.html) Polska szósta od końca w UE. Dystans rośnie W rankingu innowacyjności państw Unii Europejskiej jesteśmy daleko z tyłu.
Tagi: klaster, kraj, unia, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, druki, baza wiedzy, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz