Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprogramowanie
16.07.2009 07:25

58 proc. małych firm ofiarą wirusów

30 procent ankietowanych przedsiębiorstw musiało wstrzymać działalność z powodu skutków ubocznych infekcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Extra Ketchup/CC/Flickr)

30 procent ankietowanych przedsiębiorstw musiało wstrzymać działalność z powodu skutków ubocznych infekcji, w 36 procent spadła wydajność, a 15 procent utraciło cenne dane - wynika z badań Panda Security.

Tylko 17 procent MSP wydaje więcej niż 1000 euro rocznie na bezpieczeństwo IT.

Wirusy grasują w Brazylii

Najwięcej przedsiębiorstw dotkniętych działaniem szkodliwych kodów znajduje się w Brazylii - aż 86 procent. Kolejne miejsce na liście, po południowo-amerykańskim państwie, zajęła Grecja, z wynikiem 73 procent.

Infekcje wywarły negatywny wpływ na działalność badanych firm. Około 60 procent greckich przedsiębiorstw musiało zawiesić działalność w związku z destrukcyjnym działaniem szkodliwego oprogramowania.

Do podobnych zachowań zmuszonych było 15 procent hiszpańsko-amerykańskich oraz 46 procent kanadyjskich przedsiębiorstw. Przeciętnie, działalność musiało zawiesić 30 procent badanych firm. Ponadto, wydajność 36 procent MSP zmniejszyła się, a 15 procent z nich utraciło cenne dane.

*Zainfekowane mimo zabezpieczeń *

Infekcje zdarzyły się mimo tego, iż 93 procent MSP, które wzięły udział w ankiecie, miało zainstalowany system ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.

Jak się okazało, procent firm, które zabezpieczają się przed cyberzagrożeniami był najwyższy m.in. w Niemczech (92 procent przedsiębiorstw), w krajach Beneluksu - 84 procent oraz we Włoszech - 79 procent. Firmy z Francji i Chin przeznaczały najmniej funduszy na ochronę przed szkodliwymi kodami - odpowiednio 64 procent oraz 67 procent.

Badania przeprowadzone przez Panda Security w ponad 5,5 tys. małych i średnich firmach na świecie.Biorąc pod uwagę rodzaj zabezpieczeń, 93 procent małych i średnich firm na świecie posiadało zainstalowany program antywirusowy, 79 procent firewall, 63 procent program anty-szpiegujący oraz 52 procent ochronę anty-spamową. Co ciekawe 26 procent rozwiązań okazało się być oprogramowaniem bezpłatnym. Najwyższy odsetek firm, które korzystały z tzw. freeware'ów znajdował się w Wielkiej Brytanii (57 procent). Również za takim oprogramowaniem opowiedziało się 49 procent amerykańskich oraz 44 procent chińskich firm.

*Wydatki na ochronę IT *

Analizując koszty wydane na systemy bezpieczeństwa, 37 procent MSP wydaje mniej niż 300 euro rocznie. Tylko 17 procent przeznacza więcej niż 1000 euro na powyższy cel. Taką sumę w swoim budżecie wygospodarowuje 22 procent firm amerykańskich oraz 37 procent niemieckich. Najniższe pozycje zajmują Włochy z wynikiem 12 procent oraz Wielka Brytania, w której tylko 2 procent firm inwestuje więcej niż 1000 euro w systemy ochrony.

Badania wykazały, iż głównym powodem braku nakładów na inwestycje w bezpieczeństwo IT są zbyt wysokie koszty z tym związane - 33 procent MSP przedstawiło to jako główny argument. W tej kwestii wyróżniły się niemieckie przedsiębiorstwa - 50 procent z nich wskazało cenę, jako główny powód nie instalowania zabezpieczeń. Tylko 9 procent MSP argumentowało to brakiem potrzeby posiadania takich rozwiązań.

55 procent firm uważa, że kwestia bezpieczeństwa jest istotna w prowadzonym przez nich biznesie. Jednak tylko 64 procent z badanych firm zatrudnia pracownika do opieki nad bezpieczeństwem komputerów firmowych.

Biorąc pod uwagę szkolenia z bezpieczeństwa IT, pracownicy 45 procent firm nie przeszli żadnych. Najwięcej przeprowadza się ich w krajach Beneluksu, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Tagi: oprogramowanie, wiadomości, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz