Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Balcerowicz: Obecny kurs złotego do euro nie szkodzi eksportowi

0
Podziel się:

Obecny kurs złotego do euro nie szkodzi polskiemu eksportowi ze względu na mocne fundamenty polskiej gospodarki - uważa Leszek Balcerowicz, prezes Narodowego Banku Polskiego.

"Obecny poziom złotego do euro mniej więcej jest taki, jaki był w I kwartale 2003 roku. Przedtem złoty był jeszcze mocniejszy w stosunku do euro. Od tego czasu wydajność pracy w Polsce rosła szybciej, trwa też bardzo pożądane umiarkowanie płacowe i w rezultacie można powiedzieć, że nawet przy tym kursie konkurencyjność polskiej produkcji w stosunku do zagranicznej nie jest mniejsza, a jest większa" - powiedział Balcerowicz w programie I Polskiego Radia.

"Zawsze znajdzie się eksporter, któremu nie odpowiada poziom kursu, ale jeśli spojrzymy na całą gospodarkę i porównamy jej sytuację obecną z tą, która występowała rok temu czy jeszcze wcześniej, to okazuje się że nawet przy tym wzmocnionym kursie złotego w stosunku do euro my jesteśmy konkurencyjni, co z resztą widać w imponujących wynikach polskiego eksportu" - dodał.

Złoty umacnia się znacząco od kilku miesięcy. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy polska waluta zyskała do euro około 13 proc., a do dolara około 25 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)