Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bank Światowy chwali Polskę. Duży awans w "Doing Business"

0
Podziel się

Bank Światowy chwali nasz kraj m.in. za ułatwienia podatkowe i prostsze formalności przy rejestrowaniu własności.

Bank Światowy chwali Polskę. Duży awans w "Doing Business"
(shotbydave/iStockphoto)
bEgUBCWd

W ubiegłym roku Polska dokonała największych postępów w reformowaniu biznesu w kierunku uczynienia go bardziej przyjaznym - ocenił Bank Światowy.

W dorocznym raporcie _ Robienie biznesu _ (Doing Business) opracowanym wspólnie przez Bank Światowy i podporządkowaną mu instytucję kredytową International Finance Corp., stwierdzono, że Polska m. in. ułatwiła formalności przy rejestrowaniu własności, uprościła przepisy podatkowe i regulujące zawieranie i egzekwowanie umów oraz przepisy upadłościowe.

W raporcie oceniono 185 krajów na całym świecie i uznano, że Polska w tak silnej konkurencji wypadła najlepiej. Podkreślono, że głównym motywem skłaniającym do dokonywania zmian w krajach Europy Wschodniej pozostaje chęć dorównania bardziej ustabilizowanym członkom UE.

bEgUBCWf

Jeden z autorów raportu, Augusto Lopez-Claros z Banku Światowego przyznał, że _ kraje takie jak Polska wciąż pozostają w tyle _. _ Chcą być w przyszłości członkami strefy euro, lub być zdolne do konkurencji, a jednym z aspektów tego jest poprawa swoich instytucji i warunków dla biznesu _ - dodał.

Reuter podkreśla, że Polska jest obecnie na 55 miejscu na liście krajów przyjaznych biznesowi w porównaniu z 62, które zajmowała w 2012 roku. Kraj ten był w ostatnich latach jednym z nielicznych jasnych punktów w Europie utrzymując zdecydowany wzrost mimo słabnięcia jego sąsiadów - chociaż prognozy na przyszły rok wskazują na spowolnienie tego wzrostu - zauważa brytyjska agencja.

Trudności gospodarcze skłoniły także Grecję i Włochy do zmian w przepisach ułatwiających życie przedsiębiorcom - podkreślono w raporcie.

Za kraj najbardziej przyjazny biznesowi uznano, już siódmy rok z rzędu, Singapur. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Hong Kong, Nowa Zelandia, USA i Dania. Do pierwszej dziesiątki awansowały w tym roku Gruzja i Australia, spychając na dalsze miejsca Islandię i Irlandię.

bEgUBCWl

Natomiast na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej sytuacja - w ocenie autorów raportu - po zamieszkach i niepokojach wywołanych przez Arabską Wiosnę pogorszyła się. Negatywnie oceniono też rozwój sytuacji dla biznesu w Wenezueli pod rządami lewicującego prezydenta Hugo Chaveza.

Czytaj więcej w Money.pl
Na to firmy narzekają najczęściej Prawie 89 proc. polskich przedsiębiorstw mogłoby zarabiać więcej i działać efektywniej, gdyby przepisy prawne były bardziej przyjazne.
Milionowe kary dla szefów firm. Wejdą w życie? Zmiany zostały zaproponowane w nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
bEgUBCWG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)