Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwa firm. Oto ich powody

0
Podziel się:

Braki w wiedzy prawno-podatkowej i niewystarczająca kompetencje do prowadzenia firmy - to najpoważniejsze bariery, jakie napotykają na swojej drodze przedsiębiorcy.

Bankructwa firm. Oto ich powody
(lisegagne/iStockphoto)

Aż 23 proc. prywatnych przedsiębiorców i 20 proc. menedżerów nie widzi nic złego w tym, żeby nie płacić kontrahentom i finansować w ten sposób swoją działalność - podał KRD w komunikacie. Jeśli trafią na nową firmę na rynku, mogą doprowadzić do jej bankructwa.

Przedsiębiorcy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw pytani przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) wskazywali, że w grupie najpoważniejszych barier, na które napotkali przy zakładaniu firmy i prowadzeniu jej w pierwszym okresie, były braki w wiedzy prawno-podatkowej (58 proc. badanych) oraz niewystarczająca wiedza o prowadzeniu firmy (30 proc.).

_ - Nowi przedsiębiorcy, zwłaszcza młodzi, są pełni zapału i wiary, że zdobędą świat. I w tym swoim entuzjazmie zapominają, że ten świat wokół nie zawsze bywa przyjazny, brakuje im też niezbędnej wiedzy _ - ocenił cytowany w komunikacie wiceprezes KRD Jakub Kostecki.

Dodał, że prowadzenie biznesu jest jak gra w szachy: trzeba umieć przewidywać kilka ruchów do przodu i znać reguły gry. _ - Dlatego postanowiliśmy uruchomić program Bezpieczny Debiut w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, który ma pomóc nowopowstałym firmom przetrwać bezpiecznie pierwsze pół roku działalności _ - powiedział.

Ideę poparło Ministerstwo Gospodarki obejmując akcję swoim patronatem. Do programu, który ruszy 1 marca, mogą przystąpić firmy, które zostały zarejestrowane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Przez pół roku otrzymają bezpłatnie dostęp do usług KRD, ze szczególnym naciskiem na sprawdzanie, czy ich kontrahenci nie są dłużnikami.

_ - Z naszych danych wynika, że 32 proc. zadłużonych firm, które są notowane w Krajowym Rejestrze Długów, zostały dopisane przez ich stałych partnerów handlowych. To dowód na to, że warto nieustannie kontrolować kondycję finansową swoich kontrahentów _ - przekonuje Kostecki.

Z danych Rejestru Długów wynika, że na statystyczną firmę notowaną w KRD przypada 4,7 wierzyciela, a średni dług to 4,6 tys. zł. Jak twierdzą przedstawiciele KRD już taka kwota wystarczy, aby doprowadzić do bankructwa debiutującego przedsiębiorcę, który rozpoczyna i finansuje działalność w pierwszym okresie z oszczędności lub pieniędzy pożyczonych od rodziny.

Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 1 lipca 2011 r. do połowy stycznia br. zarejestrowano 135 tys. nowych firm. Przedstawiciele KRD oceniają, że znaczna grupa z tego grona nie przetrwa roku.

_ - Nikt w Polsce nie analizuje dokładnie, jakie są przyczyny bankructwa nowo powstałych firm. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że dość często ich powodem jest brak zapłaty za sprzedane towary lub usługi, co przy niewielkich środkach obrotowych uniemożliwia dalsze prowadzenie działalności. Liczymy na to, że dzięki programowi Bezpieczny Debiut skala tego zjawiska się zmniejszy _ - stwierdził Kostecki.

Więcej o firmach czytaj w Money.pl
Kryzys nie dotyka Polski? To zasługa sektora MSP Jesteśmy na 2. miejscu w Unii pod względem liczby mikroprzedsiębiorstw, z największą w całej wspólnocie dynamiką wzrostu wartości dodanej brutto sektora MSP.
Przedsiębiorcy nie widzą szans na zmniejszenie biurokracji Biurokracja jest obecnie większa niż kilka lat temu - uważa 71 proc. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw.
Kredyt na start firmy. Gdzie go dostaniesz? Startujesz z biznesem i szukasz kredytu? Money.pl przeanalizował oferty wszystkich banków. Zobacz, gdzie i na jakich warunkach, pożyczą ci pieniądze.
działalność gospodarcza
msp
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)