Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwa firm w Polsce. KUKE podała nowe dane

0
Podziel się:

W styczniu 2014 roku upadłość ogłosiło 61 firm, co oznacza wzrost o 17,3 procent miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rocznym spadek o 29,1 procent.

Bankructwa firm w Polsce. KUKE podała nowe dane
(attator/iStockphoto)

W styczniu 2014 roku upadłość ogłosiło 61 firm, co oznacza wzrost o 17,3 procent miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rocznym spadek o 29,1 procent - podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE szacuje, że w tym roku upadnie 839 firm, o 5,3 procent mniej niż w ubiegłym roku.

Jak poinformowała KUKE, opierając się na danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego, w styczniu br. sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 61 przedsiębiorstw. _ - Było to o 17,3 proc. więcej niż w grudniu 2013 r., w którym zanotowano 52 upadłości oraz o 29,1 proc. mniej niż w styczniu 2013 r., w którym upadło 86 podmiotów. W styczniu 2014 r. najwyższe natężenie upadłości wystąpiło w województwie dolnośląskim i zachodniopomorskim _ - napisano w raporcie KUKE.

Według danych Korporacji w styczniu największe natężenie upadłości odnotowano w branży budowlanej. Zaznaczono jednak, że w ciągu miesiąca natężenie upadłości w tej branży zmniejszyło się z 3,67 proc. do 3,53 proc. _ - Wyniki finansowe przedsiębiorstw budowlanych wskazują, że podmioty duże w przedmiotowej branży dno koniunktury mają już za sobą. Natomiast wciąż z problemami borykają się przedsiębiorstwa średnie i małe _ - czytamy w komunikacie.

Nie było natomiast upadłości wśród firm z branży farmaceutycznej oraz branży związanej z wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu i rafinacji ropy naftowej.

KUKE poinformowała też, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, czyli od lutego ub.r. do stycznia br. na skutek niewypłacalności, działalność zakończyło 861 firm. - _ Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po styczniu okazała się o 2,8 proc. niższa od zanotowanej na koniec grudnia (886). Przed rokiem w styczniu 2013 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 897. Wynik z tego miesiąca jest lepszy od zeszłorocznego o 4,0 proc. _ - poinformowała Korporacja.

Zaznaczono, że w tym okresie najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w grudniu 2013 r. (52 firmy), zaś największą liczbę bankructw odnotowano w lipcu ub.r. (94 firmy).

Ekonomiści KUKE poinformowali, że dotychczas opublikowane wskaźniki ekonomicznych, wskazują na zakończenie spowolnienia i powrót koniunktury w naszej gospodarce. _ - Przy założeniu podwyższenia tempa wzrostu gospodarczego w 2014 roku do poziomu 3,0 proc. oraz podwyższenia wskaźnika rentowności obrotu netto firm do 4,5 proc., prognozujemy, iż w całym 2014 r. liczba upadłości wyniesie około 839 wszystkich przedsiębiorstw, czyli 5,3 proc. mniej niż w 2013 r. (886 upadków) _ - wskazali.

Czytaj więcej w Money.pl
30 bankructw każdego dnia, nie tylko firm Tylko od stycznia do czerwca br. portugalskie sądy orzekły niewypłacalność 8380 firm oraz rodzin.
Fala plajt na niespotykaną skalę. Będzie gorzej Upadło aż o ponad 30 proc. więcej firm niż przed rokiem. Eksperci prognozują wzrost upadłości i wskazują najbardziej zagrożone branże i regiony.
Dobre wiadomości z Niemiec. Firmy... Sądy szacują, że roszczenia wierzycieli z tytułu ubiegłorocznych bankructw wyniosą łącznie około 51,7 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)