Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Będą podwyżki pensji. Teraz to pracownicy zaczynają stawiać warunki

Będą podwyżki pensji. Teraz to pracownicy zaczynają stawiać warunki

Czterech na pięciu pracodawców ma problem ze znalezieniem pracowników, dlatego coraz więcej firm obiecuje, że w tym roku będzie podnosić pensje. Czy to już rynek pracownika? W jakich branżach pracownicy mogą dyktować warunki? I na jak duże podwyżki mogą liczyć w tym roku?

- Mamy coraz większe niedopasowanie na polskim rynku pracy. W 2015 r. 80 proc. pracodawców, którzy prowadzili rekrutację, miało problem ze znalezieniem kandydata, który spełniał ich wymagania, i nie chodzi tu zupełnie o oczekiwania finansowe – mówiła w programie #dziejesienazywo Monika Dawid-Sawicka, ekspertka rynku pracy.

- Mamy do czynienia z rynkiem pracownika już nie tylko w sektorze IT, ale również w sektorze usług wspólnych, prawniczym, logistyki, inżynierii – mówiła w programie Daria Dąbrowska, ekspertka rynku pracy z firmy Antal Polska.

– Coraz więcej firm boryka się ze znalezieniem choćby kierowców czy sprzedawców – twierdzi Daria Dąbrowska. I dodaje, że ciągle w Polsce widać migrację zarobkową i odpływ najbardziej wykwalifikowanych pracowników.

pracownicy, poziom wynagrodzenia
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Sylwia352
195.74.64.* 2016-03-23 09:11
Rynek pracownika? No nie wiem, czy jest tak kolorowo, zależy chyba od branzy i od miasta. Niestety wielu ludzi, szczególnie tych młodych i zdolnych szuka szczescia za granica i dlatego nam tu brakuje wartościowych pracowników. Sa znani pośrednicy jak Adecco, Curaswiss, czy eurokontakt, którzy załatwiają wszystkie formalności i daja pewny kontrakt. A dziś w erze podróży i otwartych granic praca z dala od domu to nie problem. Polscy pracodawcy będą się musieli naprawdę postarać żeby zatrzymać najlepszych u siebie.
Pawęł
217.115.65.* 2016-03-11 21:01
Zacząć podawać kwotę wynagrodzenia w ogłoszeniu ! Wiele problemów się automatycznie rozwiązuje.
Janek75
83.14.210.* 2016-03-09 11:39
Buahaah niech ci pseudo specjaliści zza biurek w warszafce wyjada za miasto zobaczą rynek pracownika za 8 zł na godzinę i to z łaska wszędzie najniższa na 3 zmiany a jak już więcej to wymagania jak na komosnałte do obsługi pługa. Wiem że brakuje spawaczy itp. ale nie kazdy moze być spawaczem i co w związku z tym ma zarabiać groszę i chodzić do opieki.
Zobacz więcej komentarzy (41)