Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będą zmiany w zasiłkach chorobowych

0
Podziel się:

Szykują się zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r. Nr 60, poz. 636). W Sejmie znajduje się projekt noweli, który wprowadza dość istotne zmiany do tej ustawy. Proponuje się m.in. likwidację możliwości przedłużania okresu zasiłkowego oraz zmniejszenie wysokości zasiłku chorobowego przyznawanego po 90 dniach nieprzerwanej choroby.

Szykują się zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r. Nr 60, poz. 636). W Sejmie znajduje się projekt noweli, który wprowadza dość istotne zmiany do tej ustawy. Proponuje się m.in. likwidację możliwości przedłużania okresu zasiłkowego oraz zmniejszenie wysokości zasiłku chorobowego przyznawanego po 90 dniach nieprzerwanej choroby.

Oto najważniejsze z proponowanych zmian:

Wydłużenie okresu zasiłkowego do 182 dni (obecnie 180 dni)
Projekt przewiduje zmianę art. 8 ustawy. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu zasiłek chorobowy będzie przysługiwał przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z powodów określonych w ustawie – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni.

Zniesienie możliwości przedłużania okresu zasiłkowego o dalsze 3 miesiące
Projekt uchyla art. 10 ustawy, który pozwala obecnie na przedłużenie okresu zasiłkowego o dalsze 3 miesiące w przypadku, gdy po upływie okresu zasiłkowego ubezpieczony nadal jest niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Po wycofaniu tego przepisu ubezpieczeni nie będą już mogli przedłużać pierwotnego okresu zasiłkowego.

Podwyższenie podstawy wymiaru zasiłków chorobowych dla dawców komórek, tkanek i narządów
Proponuje się zmianę ust. 2 w art. 11. Wg nowego przepisu miesięczny zasiłek chorobowy wyniesie 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy:
· przypada w okresie ciąży
· powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów (poprzednio 80 proc.)

Zmniejszenie wysokości zasiłku chorobowego przyznawanego po 90 dniach nieprzerwanej choroby
Z art. 11 ust. 2 usunięto zapis przyznający zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru ubezpieczonym chorującym nieprzerwanie 90 dni.
Jeśli nowe regulacje wejdą w życie – to po upływie 90 dni nieprzerwanej niezdolności do pracy ubezpieczony otrzyma zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.

Zmniejszenie wysokości zasiłków chorobowych oraz świadczenia rehabilitacyjnego związanych z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy

Z art. 11 ust. 2 usunięto także zapis obejmujący 100 proc. zasiłkiem niezdolność do pracy powstałą wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Wg nowych propozycji ubezpieczeni, którzy ulegli takim wypadkom, otrzymają zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.
Zmniejszono również wysokość świadczenia rehabilitacyjnego (art.19). Jeżeli niezdolność do pracy powstała na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy - świadczenie to wyniesie 75 proc. (zamiast obecnych 100 proc.).

Wyliczanie podstawy wymiaru zasiłków z wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych – dla wszystkich ubezpieczonych
Zgodnie z nowym art. 36 podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowić będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Przypomnijmy, iż obecnie podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wylicza się w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 6-ciu ostatnich miesięcy. Jedynie w przypadku, gdy wysokość wynagrodzenia ulega znacznym wahaniom ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania – pod uwagę bierze się 12 miesięcy.

Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw znajduje się na początku procesu legislacji. Po zatwierdzeniu przez parlament i podpisaniu przez Prezydenta wejdzie w życie po upływie 21 dni od jej ogłoszenia.

firma
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)