Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie łatwiej o kredyt w banku

0
Podziel się

Banki kolejny kwartał łagodziły politykę kredytową dla przedsiębiorstw.

Będzie łatwiej o kredyt w banku
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDYojyYB

Banki kolejny kwartał łagodziły politykę kredytową dla przedsiębiorstw. Powody? Dalszy wzrost presji konkurencyjnej, ale też po raz pierwszy od początku 2008 roku korzystna ocena jakości portfela kredytów dla przedsiębiorstw - wynika z analizy Open Finance.

Zmalał jednak odsetek banków tłumaczących łagodzenie polityki kredytowej niższym ryzykiem związanym z przewidywaną sytuacją gospodarczą. Dochodziło też do zaostrzania polityki kredytowej z powodu ryzyka branży. Za bardziej ryzykowną banki uznały branżę samochodową i deweloperską.

Na II kwartał banki przewidują znaczne złagodzenie polityki kredytowej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. W kategorii kredytów krótkoterminowych i długoterminowych odpowiedzi takiej udzieliło niemal 60 proc. instytucji. W segmencie kredytów dla dużych przedsiębiorstw złagodzenie polityki kredytowej zadeklarowało około 23 proc. banków w przypadku kredytów krótkoterminowych i około 17 proc. banków w przypadku kredytów długoterminowych. Większość banków nie przewiduje jednak zmian polityki kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw.

bDYojyYD

Analiza opiera się na ankiecie wśród przewodniczących komitetów kredytowych 28 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 81 proc. Ankieta została przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia 2011 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t79364.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wysokie;limity;kart;kredytowych;dla;mikrofirm,107,0,816235.html) Wysokie limity kart kredytowych dla mikrofirm Banki są otwarte przede wszystkim na firmy, które mogą pochwalić się długim rynkowym stażem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t18425.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/kredyt;ktory;otwiera;sejf;z;unijnymi;pieniedzmi,147,0,815763.html) Kredyt, który otwiera sejf z unijnymi pieniędzmi Kredyty pomostowe pod unijne dotacje są często jedynym wyjściem dla przedsiębiorców, którzy nie mają kapitału na rozpoczęcie inwestycji refundowanej przez UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;pozyczyc;na;podatek;gdy;w;firmowej;kasie;pusto,25,0,807961.html) Jak pożyczyć na podatek, gdy w firmowej kasie pusto Tylko trzy banki proponują przedsiębiorcom kredyt celowy na zapłatę podatku wynikającego z rocznego rozliczenia PIT.

Autorka jest analitykiem Open Finance.

bDYojyZe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)