Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
11.01.2012 13:15

Będzie więcej pieniędzy dla przedsiębiorców

Pula środków dostępnych w ramach unijnego programu Innowacyjna Gospodarka zwiększy się o 403,2 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

Pula środków dostępnych dla przedsiębiorców w ramach unijnego programu Innowacyjna Gospodarka zwiększy się o 403,2 mln zł - poinformowała wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel. Komisja Europejska wydała na to zgodę w grudniu ubiegłego roku.

Jak wyjaśniła wiceminister, pula pieniędzy w programie Innowacyjna Gospodarka wzrosła z 9,7 mln euro do 10,1 mln zł - z tego 8,6 mln euro to środki europejskie._ - Te dodatkowe środki będą przeznaczone dla przedsiębiorców, co pozwoli nam na ogłoszenie w tym roku dodatkowych konkursów _ - wyjaśniła Wendel.

Łączna kwota dostępna w tegorocznych konkursach ogłaszanych w ramach programu ma wynieść około 5 mld zł. Przykładowo budżet pilotażowego konkursu dla przedsiębiorców, dotyczącego dofinansowania na wdrożenie wynalazku do działalności gospodarczej, ma wynieść 217 mln euro. Chodzi o wynalazek, który zostanie użyty po raz pierwszy w Unii Europejskiej. Jak wyjaśniła Wendel, nie muszą to być polskie patenty - mogą one pochodzić także z innych krajów Unii. Nabór wniosków prawdopodobnie ruszy w marcu i potrwa około 3 miesięcy.

Ćwierć miliarda złotych ma wynieść budżet konkursu, w ramach którego będzie można ubiegać się o wsparcie projektów badawczych i rozwojowych. Przedsiębiorca, który wejdzie w konsorcjum z jednostką naukową, uzyska preferencyjny dostęp do dofinansowywanej aparatury badawczej i wyłączność na wykorzystanie efektów badań. Ma to zachęcić firmy do bliższej współpracy z jednostkami badawczymi.

Jak poinformowała wiceminister, ważną dla przedsiębiorców zmianą jest dopuszczenie do ubiegania się o dofinansowywanie projektów dotyczących e-usług firm działających nie dłużej niż 2 lata. Do tej pory o pieniądze mogły się ubiegać firmy, które istniały nie dłużej niż rok. Wydłużenie okresu działalności firmy ma poszerzyć krąg odbiorców dofinansowania.

Obecnie budżet programu jest rozdysponowany w 73 procentach.

Czytaj w Money.pl
Stracimy fundusze z UE? Bieńkowska uspokaja Minister przewodniczyła posiedzeniu ministrów na temat zaproponowanego przez KE w październiku pakietu rozporządzeń do polityki spójności UE w latach 2014-2020.
Szczyt w Brukseli. Będzie przełom? Zdaniem ekonomistów najważniejsze jest, by Unia Europejska jak najszybciej odzyskała wiarygodność na rynkach finansowych.
Od jutra można starać się o 50 mln euro Od poniedziałku można składać wnioski o dofinansowanie ochrony brzegów morskich.
Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, gospodarka polska, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz