Notowania

Przejdź na
wierzytelność
07.01.2010 18:53

Będzie więcej upadłości, uważaj na kontrahentów

Przedsiębiorcy powinni ostrożniej podpisywać długoterminowe umowy i śledzić opóźnienia w płatnościach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amorphis/iStockphoto)

W 2009 roku upadło w Polsce 691 firm, czyli o 68 proc. więcej niż rok wcześniej.
Zdaniem firmy Coface, międzynarodowego ubezpieczyciela należności, wiele w tym roku liczba upadłości na pewno wzrośnie i _ może to być wzrost drastyczny _.

Ma to być efektem zakończenia postępowań upadłościowych, które są obecnie w toku, a także _ upadłości firm, które obecnie zmagają się ze wzrostem wymagalnych zobowiązań _.

Bankructwa w czasie tego kryzysu - wskazuje Coface - mają podłoże przede wszystkim w problemach przedsiębiorstw z płynnością. To z kolei wynika z utrudnionego dostępu do finansowania i obniżonych przychodów ze sprzedaży.

_ - O ile w pierwszym przypadku sytuacja ulega stopniowej poprawie dzięki powolnemu zwiększaniu akcji kredytowej przez banki, o tyle na utrzymywanie się mniejszych obrotów firm w 2010 roku może mieć wpływ rosnące bezrobocie, mogące ograniczać popyt wewnętrzny _ - oceniają eksperci firmy.

Zaplanować należy w szczególności:

* **kredyt kupiecki** - komu, w jakiej wysokości i na jaki okres udzielamy kredytu kupieckiego; od kogo wymagamy natychmiastowej zapłaty.
* **monitoring zobowiązań** - kto przypomni kontrahentom o zbliżającym się terminie zapłaty: czy będą to wewnętrzne służby (księgowość, inni pracownicy), czy też zewnętrzni specjaliści.
* **windykację wymagalnych zobowiązań** - komu powierzymy dochodzenie wierzytelności i jakie narzędzia zostaną w tym celu użyte.

CZYTAJ WIĘCEJ:

* [ Jak zarządzać wierzytelnościami? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;zarzadzac;wierzytelnosciami,25,0,522009.html )
* [ Nie trzeba osobno sprawdzać każdej wierzytelności ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/nie;trzeba;osobno;sprawdzac;kazdej;wierzytelnosci,61,0,554557.html )
Tagi: wierzytelność, wiadomości, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz