Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie więcej upadłości, uważaj na kontrahentów

0
Podziel się

Przedsiębiorcy powinni ostrożniej podpisywać długoterminowe umowy i śledzić opóźnienia w płatnościach.

Będzie więcej upadłości, uważaj na kontrahentów
(Amorphis/iStockphoto)
bEgXdsOd

W 2009 roku upadło w Polsce 691 firm, czyli o 68 proc. więcej niż rok wcześniej.
Zdaniem firmy Coface, międzynarodowego ubezpieczyciela należności, wiele w tym roku liczba upadłości na pewno wzrośnie i _ może to być wzrost drastyczny _.

Ma to być efektem zakończenia postępowań upadłościowych, które są obecnie w toku, a także _ upadłości firm, które obecnie zmagają się ze wzrostem wymagalnych zobowiązań _.

Bankructwa w czasie tego kryzysu - wskazuje Coface - mają podłoże przede wszystkim w problemach przedsiębiorstw z płynnością. To z kolei wynika z utrudnionego dostępu do finansowania i obniżonych przychodów ze sprzedaży.

bEgXdsOf

_ - O ile w pierwszym przypadku sytuacja ulega stopniowej poprawie dzięki powolnemu zwiększaniu akcji kredytowej przez banki, o tyle na utrzymywanie się mniejszych obrotów firm w 2010 roku może mieć wpływ rosnące bezrobocie, mogące ograniczać popyt wewnętrzny _ - oceniają eksperci firmy.

Zaplanować należy w szczególności:

  • kredyt kupiecki - komu, w jakiej wysokości i na jaki okres udzielamy kredytu kupieckiego; od kogo wymagamy natychmiastowej zapłaty.
    • monitoring zobowiązań - kto przypomni kontrahentom o zbliżającym się terminie zapłaty: czy będą to wewnętrzne służby (księgowość, inni pracownicy), czy też zewnętrzni specjaliści.
    • windykację wymagalnych zobowiązań - komu powierzymy dochodzenie wierzytelności i jakie narzędzia zostaną w tym celu użyte.

CZYTAJ WIĘCEJ:

bEgXdsOG
wiadomości
druki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)