Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BGK udzielił firmom poręczeń na 104,2 mln zł

0
Podziel się:

Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił w I półroczu 2004 roku poręczeń, ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych (KFPK), dla kredytów przeznaczonych dla podmiotów gospodarczych, na kwotę 104,2 mln zł - poinformował bank we wtorek.

Jest to kwota blisko trzykrotnie większa niż w tym samym czasie przed rokiem.

"Najbardziej dynamicznie rozwijają się poręczenia w ramach portfela kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie obowiązuje uproszczona procedura ich udzielania – wartość tego portfela wzrosła ponad pięciokrotnie" - poinformował bank w komunikacie.

Poręczenia kredytów przeznaczonych na finansowanie działalności gospodarczej małych i średnich przedsiębiorstw stanowiły ponad 86 proc. wszystkich poręczeń gospodarczych udzielonych w ramach KFPK.

Poręczenia udzielone przez BGK pozwoliły 19 bankom komercyjnym zwiększyć wartość udzielonych w I półroczu 2004 roku kredytów o prawie 175 mln zł. W ponad 70 proc. były to kredyty przeznaczone na cele inwestycyjne.

BGK dokapitalizował w I połowie 2004 roku regionalne i lokalne fundusze poręczeniowe kwotą 9 mln zł, a warunkowe decyzje, na kwotę 6,9 mln zł, zostały podjęte wobec pięciu funduszy.

W sumie KFPK posiada udziały w ośmiu lokalnych i regionalnych funduszach poręczeniowych, a wartość tych udziałów sięga 18,7 mln zł.

Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych jest jedyną ogólnokrajową instytucją, której głównym celem jest ułatwianie małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do kredytów zarówno przez poręczenia kredytów przyznawanych przez banki komercyjne, jak i przez dokapitalizowywanie lokalnych i regionalnych funduszy poręczeniowych.

BGK udzielił w roku ubiegłym poręczeń na kwotę 113,8 mln zł, co stanowiło blisko 60 proc. ogólnej wartości poręczeń kredytowych - wynika z danych Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych.

kredyty
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)