Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BGK zawarł umowy z limitem gwarancji de minimis. Firmy mogą liczyć na 16 mld zł

0
Podziel się:

W ramach gwarancji de minimis, BGK będzie udzielał gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom.

BGK zawarł umowy z limitem gwarancji de minimis. Firmy mogą liczyć na 16 mld zł
(greg801/iStockphoto)
bESjEXiZ

Bank Gospodarstwa Krajowego w połowie kwietnia miał zawarte umowy z bankami z łącznym limitem gwarancji de minimis w wysokości 9,634 mld zł - poinformował prezes banku Dariusz Daniluk. Dzięki umowom firmy mogą skorzystać z kredytów obrotowych wartych ponad 16 mld zł.

_ - Na koniec marca BGK zawarł umowy z 7 bankami umożliwiając im udzielenie gwarancji do kwoty 5 mld 550 mln zł. Na połowę kwietnia, a więc w miesiąc po wystartowaniu programu, BGK miał zawarte umowy z 14 bankami z łącznym limitem gwarancji de minimis w wysokości 9 mld 634 mln zł. Ponadto dla kolejnych 3 banków były już przyznane limity na kwotę 630 mln zł _ - powiedział Daniluk.

_ - Dzięki zawartym już umowom z bankami przedsiębiorcy mogą skorzystać z kredytów obrotowych w wysokości ponad 16 mld zł _ - dodał.

bESjEXjb

W ramach gwarancji de minimis, BGK będzie udzielał gwarancji na kredyty oferowane przez banki komercyjne małym i średnim przedsiębiorstwom. Poziom funduszy własnych BGK umożliwia udzielenie gwarancji do kwoty 30 mld zł, co z kolei może wygenerować rozwój akcji kredytowej dla MŚP do kwoty 50 mld zł.

Program gwarancji jest przeznaczony dla sektora MŚP. Gwarancje będą udzielne do 60 proc. kwoty kredytu obrotowego, maksymalnie do 3,5 mln zł. Przez pierwszy okres roczny gwarancji udzielonych do 31 grudnia 2013 roku przedsiębiorca nie będzie ponosił żadnych opłat prowizyjnych związanych z gwarancją. Za kolejny okres roczny wysokość prowizji będzie wynosić 0,5 proc. w skali roku, a opłata będzie naliczana od kwoty gwarancji de minimis.

Wprowadzenie gwarancji zostało zapowiedziane w tzw. drugim expose.

Daniluk poinformował również, że od początku uruchomienia programu gwarancji, BGK udzielił ich na kwotę ok. 170 mln zł.

bESjEXjh

_ - W ciągu pierwszego miesiąca, a tak naprawdę w ciągu 20 dni roboczych udzieliliśmy gwarancji w wysokości około 170 mln zł. Dzięki temu przedsiębiorcy skorzystali już z kredytów w kwocie około 280 mln zł _ - powiedział prezes BGK.

Czytaj więcej w Money.pl
50 ułatwień dla firm. Zobacz jakich Ministerstwo Gospodarki złożyło projekt, zawierający prawie 50 konkretnych rozwiązań, które mają uprościć warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Znoszą niektóre zbędne uciążliwości biurokratyczne. Dokument przyjął już Komitet Rady Ministrów.
Do podziału 2 mld złotych. Kto może dostać? W kwietniu mikroprzedsiębiorcy z małych miejscowości i wsi mogą składać wnioski o unijne, bezzwrotne dofinansowanie nawet do 300 tys. złotych.
Sposób na niższe składki ZUS Przejście z etatu na samozatrudnienie może okazać się korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym przede wszystkim na zmniejszenie składek ZUS i obciążeń podatkowych.
bESjEXjC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)