Notowania

fundusze
09.07.2009 07:39

Bieńkowska chce ułatwić dostęp do unijnej kasy

Przedsiębiorcy mogą liczyć na trzy istotne zmiany w przepisach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ma już gotowy projekt rozporządzenia, które ułatwi wykorzystanie przez firmy funduszy z programów operacyjnych. Jak pisze _ Puls Biznesu _, przedsiębiorcy mogą liczyć na trzy istotne zmiany w dotychczasowych przepisach.

Pierwsza to podniesienie kwoty, jaką na poczet projektu przedsiębiorca może zabezpieczyć wekslem in blanco do 10 milionów złotych wartości dofinansowania projektu. Dotychczas kwota ta wynosiła 4 miliony złotych. Wszystkie wydatki powyżej tej kwoty dotąd pokrywano z gwarancji bankowych lub poprzez zabezpieczenie hipoteczne.

Druga zmiana dotyczy progu, od którego będzie wymagane tzw. twarde zabezpieczenie, a więc na przykład gwarancje bankowe. Dotąd wymagano, aby firma ubiegająca się o grant przedstawiała twarde zabezpieczenie na całą kwotę uzyskaną z funduszy unijnych. Teraz ma się to zmienić i wystarczy, że gwarancje bankowe zabezpieczą jedynie kwotę zaliczki, a nie całej subwencji.

Będzie też trzecie ułatwienie. Minister Bieńkowska chce, aby firmy miały możliwość uzyskania refundacji na koszty poniesione w związku z zapewnieniem gwarancji bankowych dla projektu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Dotacje UE: Jest 250 proc. planu ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dotacje;ue;jest;250;proc;planu,27,0,488731.html )
* [ Unia dała nam w maju prawie pół mld euro ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;dala;nam;w;maju;prawie;pol;mld;euro,11,0,486155.html )
Tagi: fundusze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz