Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla branży stoczniowej. Trwają konsultacje

20
Podziel się:

Małe i średnie firmy branży stoczniowej będą mogły liczyć na pomoc publiczną ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w tej sprawie trafił do konsultacji - poinformował w środę Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Pomoc dla branży stoczniowej. Trwają konsultacje
(Shutterstock/Nightman1965)

Projekt określa warunki i tryb udzielania pomocy publicznej mikroprzedsiębiorcom, a także małym i średnim firmom z branży stoczniowej z województwa zachodniopomorskiego oraz pomorskiego. Inicjatorem projektu jest marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, autorem Ministerstwo Rozwoju. Do 9 września br. trwają konsultacje społeczne.

Według projektu rozporządzenia pomoc publiczna udzielana będzie na budowę, przebudowę i remont statków handlowych z własnym napędem. Dotację będzie można zdobyć zarówno na inwestycje, jak i wynagrodzenia wynikające z tworzenia nowych miejsc pracy, jeśli te powstaną w następstwie inwestycji, a także na prace przygotowawcze związane z inwestycją.

Według projektowanych przepisów warunkiem udzielenia pomocy firmie jest wniesienie przez nią wkładu finansowego w wysokości co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych ze środków własnych lub z zewnętrznych źródeł finansowania.

Warunkiem koniecznym przy udzieleniu pomocy będzie zobowiązanie przedsiębiorcy do utrzymania inwestycji przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia realizacji inwestycji początkowej. Pomoc z funduszy RPO byłaby udzielana firmom do 31 grudnia 2020 r.

Program pomocowy dla polskiego przemysłu stoczniowego wymaga zgłoszenia tej kwestii do Komisji Europejskiej. Jak czytamy w przesłanym w środę komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego "szacuje się, że wskutek złożoności procesu legislacyjnego rozporządzenie zostanie wydane nie wcześniej niż w przeciągu kilku miesięcy, a konkurs w ramach RPO WZ 2014-2020 na wsparcie dla firm z branży stoczniowej ruszy w przyszłym roku".

Resort rozwoju zakłada zakontraktowanie kwoty ok. 61 mln zł na okres obowiązywania rozporządzenia. Jak zaznacza środki zasadniczo będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
jurej
6 lat temu
Już nie potrafię zliczyć który to już raz "rząd" stawia ( daje nasze miliardy) na nogi stocznie. Ostatnio stawiał na nogi górnictwo , miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle, albo jeszcze gorzej, czyli trzeba dać następne nasze miliardy. JAK NIE POTRAFIĄ, TO NIECH SMAŻĄ FRYTKI.
mmm
6 lat temu
polskie stocznie świetnie sobie radzą. rozumiem że pis chce im pomóc wstawiając do zarządów pisowskich fachowców od wszystkiego. niech się chłopaki sprawdzą w biznesie.
Wiktor
6 lat temu
A Pan były minister Piechota za zmarnowanie Stoczni Szczecińskiejbędzie odpowiadał???
al404
6 lat temu
Czy Rzad będzie robil tak jak z kopalniam skupujac wegiel ? Ciekawe nawet bardzo , rozumiem że bedzie chcial odplynac , bo jak widać po wynikach to na razie dryfuje. Ale co tam Rząd wie co robi.
kotek
6 lat temu
Boże, zmiłuj się nad stoczniami. Te które mają odpowiedzialny zarząd radzą sobie nieźle, a przechowalnie PiS aktywistów z koryta+ i tak nie przetrwają. Zabiorą tylko zlecenia dobrym i je zmarnują.