Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chcesz odliczać VAT? Zarejestruj umowę leasingu

0
Podziel się:

Podatnicy, którzy leasingują tzw. samochody z kratką i chcą w pełni korzystać z odliczenia VAT, do 14 maja muszą zarejestrować umowę leasingu w urzędzie skarbowym.

Taki obowiązek przewiduje nowa ustawa z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).

Przypomnijmy, iż na skutek zmiany zasad odliczania VAT od samochodów osobowych – z dniem wejścia w życie nowych regulacji samochody z kratką nie będą mogły korzystać z pełnego odliczenia VAT.
Nowe przepisy przewidują bowiem, iż przy nabyciu samochodu osobowego odliczeniu podlegać będzie 50 proc. kwoty podatku określonego w fakturze. Maksymalnie odliczenie wyniesie jednak 5000 zł.

Na skutek wprowadzenia do ustawy o VAT specjalnego wzoru na ładowność – samochody z kratką stają się dla potrzeb VAT samochodami osobowymi i tym samym mają ograniczone prawo do odliczenia VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 3, otwierającym dział „Odliczenie i zwrot podatku” nowej ustawy o VAT, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

- kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5 000 zł.

Takie same ograniczenia w odliczeniu VAT od samochodów osobowych dotyczą m.in. leasingobiorców. W przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5 000 zł.

Dla wszystkich leasingujących samochody z kratką największe znaczenie ma przepis przejściowy zawarty w art. 154. Wyłącza on stosowanie ww. ograniczeń w odliczaniu VAT do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie ze „starą” ustawą o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.

By wyłączenie miało zastosowanie spełniać należy następujące warunki:

  1. umowa musi być zawarta przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz
  2. umowa musi być zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r.

Powołane wyżej przepisy dot. ograniczenia w odliczaniu VAT wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia nowej ustawy o VAT. Ustawa została opublikowana 5 kwietnia, a zatem przepisy te zaczną obowiązywać od dnia 20 kwietnia br.

vat
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)