Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chcesz więcej eksportować? Walcz o dotacje

0
Podziel się:

Na rozwój eksportu w małych i średnich firmach można zdobyć nawet 200 tys. zł. Sprawdź jak przygotować wniosek.

Chcesz więcej eksportować? Walcz o dotacje
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

To szansa dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą wkroczyć na zagraniczne rynki i wzmocnić swój eksport. 14 września rusza nabór wniosków na dofinansowanie unijne w ramach programu _ Paszport do eksportu _.

O wsparcie mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, mali lub średni przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę (a w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - miejsce zamieszkania) na terytorium Polski. Ważne, aby w roku obrotowym poprzedzającym rok, w którym złożą wniosek o udzielenie wsparcia, udział eksportu w ich całkowitej sprzedaży nie przekraczał 30 procent.*65 mln złotych *jest do podziału we wrześniowej edycji dofinansowania.

Będzie to trzecia ostania już w tym roku runda aplikacyjna i potrwa do 9 października. Budżet _ Paszportu do eksportu _ na lata 2007 - 2013 wynosi ponad 121 milionów euro. We wrześniowym konkursie przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji około 65 mln złotych.

Na co pieniądze

Unijne wsparcie pomóc ma firmie w przygotowaniu planu ekspansji na rynki zagraniczne a także konkretnie w jego realizacji. Dlatego dofinansowanie można otrzymać ona dwa osobne etapy:

  • I etap - przygotowanie planu rozwoju eksportu

Przedsiębiorca może otrzymać pieniądze na zakup zewnętrznych usług doradczych, co pomoże w opracowaniu planu. Okres przygotowania planu rozwoju eksportu w ramach I etapu nie może przekroczyć przy tym 6 miesięcy.

Można tu liczyć maksymalnie na 80 proc. całkowitych wydatków na zakup usług doradczych. Przy czym kwota wsparcia na przygotowanie planu rozwoju eksportu nie może przekroczyć 10 000 zł dla jednego przedsiębiorcy.

  • II etap - wdrożenie planu rozwoju eksportu

Dofinansowane mogą być tu wszelkie działania proeksportowe (np. promocyjne i reklamowe). Przedsiębiorca może liczyć maksymalnie na pomoc w wysokości 50 proc. całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Kwota nie może przekroczyć 200 000 tys. zł. dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt.

*14 września *rusza nabór wniosków o dofinansowanie. Potrwa do *9 października. *

Natomiast okres wdrożenia planu rozwoju eksportu w ramach II etapu nie może przekroczyć 24 miesięcy. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie wdrożenia planu rozwoju eksportu w ramach II etapu jest wcześniejsza realizacja projektu dotyczącego przygotowania planu rozwoju eksportu w ramach I etapu.

Wniosek elektroniczny i papierowy

Przedsiębiorca zainteresowany dofinansowaniem przygotowuje elektroniczną wersję wniosku w aplikacji Generator Wniosków, zamieszczonej na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Wypełniony wniosek w wersji drukowanej (oryginał) i elektronicznej wraz z wymaganymi załącznikami przedsiębiorca przesyła listem poleconym lub pocztą kurierską, albo też dostarcza osobiście do Regionalnej Instytucji Finansującej (RIF) właściwej dla swojej siedziby.

Okres przypadający na ocenę wniosku o dofinansowanie przygotowania/wdrożenia planu rozwoju eksportu oraz poinformowanie wnioskodawców o wynikach oceny wynosi około 4 miesięcy od daty zamknięcia naboru wniosków.

Materiał przygotowany na podstawie informacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

firma
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)