Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
e-usługi
18.08.2010 16:00

Chcesz założyć serwis informacyjny? Są na to pieniądze

Do 30 września można składać wnioski o dotacje na e-gospodarkę. Sprawdź, ile można dostać i na co dokładnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pressmaster/Dreamstime)

*Gospodarka elektroniczna jest w Polsce coraz bardziej popularna, ale w porównaniu z USA i Europą Zachodnią jesteśmy w tyle. E-usług w tych krajach jest więcej, korzysta z nich także zdecydowanie więcej osób niż u nas. *

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przypomina, że do 30 września przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie działalności związanej z gospodarką elektroniczną.

Działanie 8.1 PO IG skierowane jest do mikro- i małych przedsiębiorców. Wielkość wsparcia nie może przekroczyć 70 proc. wydatków (w przypadku osoby fizycznej, która ma nie więcej niż 27 lat jest to 80 proc.). Wartość projektu, który może zostać objęty wsparciem, nie może być niższa niż 20 tys. zł i wyższa niż 700 tys. zł.

Obecna tura naboru wniosków trwa od 30 lipca i zakończy się 30 września.

Jak tłumaczyła Violetta Pluta z PARP, e-usługa zgodnie z przepisami dotyczącymi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) musi być świadczona w sposób całkowicie automatyczny. _ - Oznacza to, że w procesie jej realizacji nie może uczestniczyć człowiek _ - zaznaczyła. E-usługa musi być też realizowana z wykorzystaniem technologii informatycznych, np. oprogramowania.

_ - Nie może być to usługa, która już funkcjonuje. To musi być coś, co powstanie od początku _ - wytłumaczyła Pluta. E-usługami mogą być zatem: serwisy informacyjne, gazety online, biblioteki cyfrowe, e-booki, e-bankowość, ubezpieczenia, systemy płatności online, aukcje internetowe, e-learning, gry internetowe czy wyszukiwarki.

Nie są nimi natomiast usługi: dostępu do internetu, centra wsparcia telefonicznego, sprzedaż gier na płytach CD-ROM czy DVD, czy usługi off-line naprawy sprzętu komputerowego. Z dofinansowania wykluczone są też usługi związane z rejestracją i utrzymaniem domen internetowych.

Pluta mówi, że w poprzednich konkursach przedsiębiorcy dość często zgłaszali projekty związane z portalami społecznościowymi. Wśród innych projektów wymienia oparte o usługi świadczone kanałami telefonii komórkowej, np. usługi w zakresie wsparcia turystów, dotyczące miejsc w których się znajdują, pobliskich lokali itp.

POSŁUCHAJ VIOLETTY PLUTY:

Jeden z beneficjentów, Marek Roj podkreśla, że by dostać wsparcie, trzeba się dobrze przygotować i odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. - Trzeba przygotować solidny biznes plan i sprawdzić, czy przedsięwzięcie będzie miało sens - mówi Roj.

POSŁUCHAJ MARKA ROJA:

Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Bożena Czaja ocenia, że e-usługi to dziedzina, która ma ogromną przyszłość. - _ My pełnimy rolę propagująca i informacyjną. W naszym punkcie informacyjnym można uzyskać wieli informacji, m.in. w jaki sposób aplikować o fundusze, czy jak wypełnić kwestionariusze _ - mówi Czaja.

Wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem nie może być niższa niż 20 tysięcy złotych i nie może przekroczyć 700 tysięcy złotych.

Tagi: e-usługi, wiadomości, porady, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz