Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny tracą atrakcyjność. Część firm zapowiada zniknięcie z tamtego rynku

4
Podziel się:

Europejskie firmy jeszcze nigdy tak źle nie postrzegały robienia interesów w Chinach. Pesymizm wśród firm z Europy co do perspektyw działania w Chinach jest na najwyższym z dotychczasowych poziomów - podaje Europejska Izba Handlu (European Chamber of Commerce - ECC).

Chiny tracą atrakcyjność. Część firm zapowiada zniknięcie z tamtego rynku
(陈宏宇/wikimedia (CC BY 3.0))

Postępującemu spowolnieniu w chińskiej gospodarce towarzyszy coraz bardziej wrogie otoczenie biznesowe - zwraca uwagę we wtorek ECC.

56 procent ankietowanych przez ECC firm z Europy wskazuje, że coraz trudniej jest im robić interesy na chińskim rynku. To o 5 procent więcej niż w 2015 r. - podaje ECC.

Niemal 1/3 firm z Europy ocenia "niedźwiedzio" swoje perspektywy osiągania zysków w Chinach. Tak wielu pesymistów w tej kwestii jeszcze nigdy nie było - podkreśla ECC. To wynik o 8 pkt. procentowych wyższy od danych z 2015 r.

Gospodarka Chin urosła w 2015 r. o 6,9 proc. To najgorszy jej wynik od 25 lat i już znalazł on swoje odzwierciedlenie w wynikach europejskich firm obecnych na tym rynku.

Niekorzystne zmiany, jakie zachodzą w chińskiej gospodarce, stoją w sprzeczności z powtarzanymi od lat obietnicami Pekinu, że Chiny będą zmniejszać bariery dla zagranicznych firm.

- Po latach mówienia o wyrównywaniu szans, wielu z nas nie widzi żadnych zmian i myślę, że to wciąż jest tylko chińska retoryka - stwierdził prezes ECC Joerg Wuttke.

Ponad 40 procent europejskich firm, prowadzących interesy na chińskim rynku, zapowiada, że może ciąć tam swoje koszty i zwalniać pracowników. 11 procent myśli nawet o zwinięciu interesu w Chinach i przeniesieniu na inny rynek.

wiadomości
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
ala313
6 lat temu
Kierunek - Bangladesz. Już od początku kryzysu to "przyjaciele" USA ;) Pracują za 2-3 $ dziennie, więc ten poziom 'przyjaźni' jest do zaakceptowania.
antyklerykał
6 lat temu
"państwo chrześcijańskie NATO" czarnej małpy USA niedługo udławi się własną nadprodukcją, kraje BRIC oraz wolne i niezależne od reżimu USA ograniczają handel z krajami reżimu NATO, które są nastawione na ekspansję i agresję militarną , reszta to socjotechnika dla prymitywnego watykańczyka w polsce katolickiej ! !!!!!!!!!!!!!!!!!
ch jak ch
6 lat temu
hodowcy ryżu i pastuszkowie przejęli technologie i pokazali reszcie świata "faka"! po co wymyślić?? ukraść pomysł i... jazda!!!
wojtek
6 lat temu
1 procent myśli nawet o zwinięciu interesu w Chinach i przeniesieniu na inny rynek.... zapewne do Polski gdzie czeka zwolnienie z podatków PIT CIT i od nieruchomości oraz 60% pomoc publiczna w tym dopłaty do i tak śmiesznych wynagrodzeń... zapraszamy!