Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czas na stałą pracę

0
Podziel się:

Ile razy pracodawca może podpisywać z pracownikiem umowę na czas określony? Kiedy pracownik ma szansę na stałe zatrudnienie?

bFeyedxN

Ile razy pracodawca może podpisywać z pracownikiem umowę na czas określony? Kiedy pracownik ma szansę na stałe zatrudnienie?

Przepisy znowelizowanego Kodeksu pracy dają odpowiedź na powyższe pytania.

”Do tej pory wydawało się, że pracodawca może w nieskończoność zatrudniać pracownika na czas określony lub przedłużać w drodze aneksów, jedną umowę na czas określony, aby uniknąć zatrudnienia pracownika na stałe.” - wyjaśnia Katrzyna Konieczna, ekspert poradnika „Personel od A do Z. Prawo Pracy”.

bFeyedxP

Nowelizacja Kodeksu pracy z 14 listopada 2003 r. przywróciła art. 25 1 kp, który mówi, że: - zawarcie kolejnej umowy na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, a przerwa między nimi nie przekroczyła jednego miesiąca.

„Reguła ta nie odnosi się do umów zawieranych na czas zastępstwa oraz umów zawieranych w celu wykonania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie. Należy również pamiętać, że przepis ten zacznie obowiązywać dopiero od momentu uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 r. Do tego czasu z jedną osobą można podpisywać nieograniczoną liczbę umów na czas określony” - przypomina Konieczna.

To właśnie od 1 maja br. należy rozpocząć „odliczanie” zawartych umów, gdyż przykładowo, jeżeli dziś kończy się druga umowa na czas określony jeszcze przed 1 maja 2004 r., to zawarcie kolejnej umowy na czas określony nie oznacza, że przekształci się ona w umowę na czas nieokreślony. Pierwsza umowa zawarta na czas określony po dacie 1 maja będzie umową od której zacznie się owo ”odliczanie”.

bFeyedyq
KOMENTARZE
(0)