Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do zdobycia unijne pieniądze na badania i rozwój

0
Podziel się:

Do 30 listopada o unijne dotacje mogą walczyć małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa, prowadzące działalność badawczą i rozwojową.

Do zdobycia unijne pieniądze na badania i rozwój
(Claudiodivizia/Dreamstime.com)

Do 30 listopada o unijne dotacje mogą walczyć mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność badawczą i rozwojową.

Pieniądze przeznaczone są dla firm mających swoją siedzibę w Polsce. Mogą się o nie ubiegać przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczą (badania przemysłowe i/lub prace rozwojowe) oraz wdrażający nowe rozwiązania (wdrożenia wyników tych badań lub prac w działalności gospodarczej przedsiębiorcy).

Prace badawcze i rozwojowe

Na prace badawcze i rozwojowe limit dofinansowania to równowartość w złotych kwoty 7,5 miliona euro (około 31,5 mln zł dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt).

Intensywność wsparcia na prace badawcze i rozwojowe nie może przekroczyć:

  • dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy - 70% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku badań przemysłowych oraz 45% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku prac rozwojowych;
    • *dla średniego przedsiębiorcy *- 60% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku badań przemysłowych oraz 35% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku prac rozwojowych;

W przypadku przedsiębiorców realizujących projekty w województwie łódzkim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim lub podkarpackim, wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w części badawczej projektu musi wynieść co najmniej 400 tysięcy złotych. Dla pozostałych przedsiębiorców nie określono minimalnej wartości wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Wdrożenie wyników prac badawczych i rozwojowych

Kwota wsparcia na wdrożenie wyników prac badawczych i rozwojowych nie może przekroczyć 20 milionów złotych dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt. Intensywność wsparcia na wdrożenie wyników prac badawczych i rozwojowych w ramach części inwestycyjnej wynosi od 30% do 70% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, natomiast w ramach części doradczej dla MSP nie może przekroczyć 50%.

- _ W uruchomionym właśnie w listopadzie naborze budżet dla małych i średnich firm wynosi ponad 280 mln złotych na cześć badawczą _- mówi Izabela Wójtowicz, dyrektor Zespołu Badan i Rozwoju w PARP. Dodaje, że wnioski prawdopodobnie będą przyjmowane do ostatniego dnia, mimo, że w ogłoszeniu mowa jest o możliwości wcześniejszego zamknięcia naboru, jeśli wartość złożonych projektów przekroczy 120 % planowanego budżetu.
* Sposób przygotowania i składania wniosków*

Wnioskodawca wypełnia wniosek o dofinansowanie w aplikacji Generator Wniosków, na stronach internetowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wniosek wraz z Biznes Planem oraz pozostałymi załącznikami, a także elektroniczne wersje wniosku i Biznes Planu należy przesłać listem poleconym, pocztą kurierską lub złożyć osobiście w Regionalnej Instytucji Finansującej.

Koperta zawierająca papierową wersję wniosku wraz z załącznikami musi:

  • zostać opatrzona sformułowaniem _ Wniosek o dofinansowanie projektu Działanie 1.4-4.1 PO IG _
    • zawierać pełną nazwę Wnioskodawcy i jego adres
    • zawierać pełną nazwę RIF i jej adres

Tekst przygotowany w oparciu o materiały Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

innowacje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)