Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dofinansowanie innowacyjnych projektów dla firm. Do wzięcia jest 422 mln euro

0
Podziel się:

W nowym programie wprowadzonych zostało szereg usprawnień: skrócony czas oceny wniosków, więcej pieniędzy na każdy projekt i rozszerzenie możliwości finansowania kosztów wdrożenia innowacji.

Dofinansowanie innowacyjnych projektów dla firm. Do wzięcia jest 422 mln euro
(Shutterstock/Lisa S.)

422 mln euro trafi na dofinansowanie innowacyjnych projektów dla małych i średnich firm. Od 7 grudnia br. do 20 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o specjalny kredyt na innowacje technologiczne, który będzie częściowo spłacany przez BGK.

W tej sprawie we wtorek Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłosił konkurs i podpisał umowy z 17 bankami, które będą udzielały kredyty na innowacje technologiczne. Chodzi o banki: Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, BPH, BPS i zrzeszone banki spółdzielcze, Bank Handlowy w Warszawie, Millenium, Pekao, Zachodni WBK, Deutsche Bank Polska, BOŚ, Idea Bank, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank, PKO BP, Raiffeisen Polbank, SGB-Bank i zrzeszone banki spółdzielcze.

W starej perspektywie finansowej UE przedsiębiorcy z sektora MŚP mogli otrzymywać kredyt technologiczny. Mógł on być częściowo spłacony przez BGK w formie tzw. premii technologicznej. Wsparcie to cieszyło się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców; skorzystało z niego 600 firm - wskazuje bank.

Dodaje, że kredyt na innowacje technologiczne to "nowe wcielenie" kredytu technologicznego, które będzie w obecnym rozdaniu środków UE "jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora MŚP". Wspierane będą wdrożenia innowacji o charakterze technologicznym - zapowiada bank.

- W nowym programie wprowadzonych zostało szereg usprawnień: skrócony czas oceny wniosków, więcej pieniędzy na każdy projekt i rozszerzenie możliwości finansowania kosztów wdrożenia innowacji. Bardzo ważna zmiana dotyczy także zasady składania wniosków - warunek "kto pierwszy ten lepszy" zastąpi zasada "kto najlepiej spełni postawione kryteria". Dzięki temu dofinansowanie otrzymają najbardziej innowacyjne technologie - podkreślił wiceprezes BGK Radosław Stępień cytowany w informacji banku. Jego zdaniem kredyt na innowacje technologiczne może powtórzyć sukces kredytu technologicznego.

BGK poinformował ponadto, że podniesiono o 50 proc. maksymalną wysokość premii technologicznej: z 4 do 6 mln zł.

W najbliższej edycji konkursu firmy będą mogły składać wnioski o wsparcie od 7 grudnia 2015 r. do 20 stycznia 2016 r. - Do rozdysponowania będzie pula 303 mln zł w podziale na alokację dla województwa mazowieckiego (30 mln 136 tys. 486 zł) oraz dla pozostałych województw (272 mln 863 tys. 514 zł) - wyjaśnił bank.

Kredyt na innowacje technologiczne to część unijnego programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020.

Zobacz także: Zobacz także: Pakiet inwestycyjny Junckera. Prezes BGK: Chcemy mocno wesprzeć ten projekt
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)